Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2010


Stát nechal uplavat miliony

Martina Machová

Proč jsou dopravní stavby v Česku tak drahé? Zde je jedno vysvětlení - redakce Aktuálně.cz vypátrala příběh o spekulantovi s pozemky, který levně koupil a mnohokrát dráze prodal českému státu. Případ, který tu popíšeme, se týká stavby obchvatu České Lípy. Půdu pod ním - celých 430 tisíc metrů čtverečních - koupil v letech 2004 a 2005 obchodník s pozemky Lukáš Plechatý. Dal za ně 4 miliony korun korun. Ředitelství silnic a dálnic od něj letos koupilo kvůli obchvatu desetinu z nich - za 20 milionů korun. Čistý zisk tak dělal 16 milionů korun. Navíc Plechatému zůstaly rozsáhlé strategické pozemky podél budoucí silnice.

Když se setkáme s obchodníkem Plechatým, tváří se, že ke královskému výdělku přišel náhodou. "V roce 2004 a 2005 jsem zakoupil ve veřejné soutěži pozemky v katastrálním území Dolní Libchava a Dubice u České Lípy. Tehdy jsem netušil, že na těchto pozemcích je plánovaná výstavby komunikace," stojí v prohlášení, které si na schůzku předem připravil.

Avšak už v roce 1999 se o obchvatu kolem České Lípy veřejně mluvilo. Na trasu nové silnice v té době vznikla studie posuzující vliv na životní prostředí. V roce 2000 pak ŘSD (Ředitelství stavby dálnic - pozn. red. CS-magazínu) zpracovalo podrobnou technickou dokumentaci. V roce 2006 získalo na stavbu územní rozhodnutí. Pozemkový fond přesto pozemky nechal ve zmíněných letech 2004 a 2005 zprivatizovat. Dnes jeho úředníci tvrdí, že neměli důvod je nijak blokovat. "Veškeré pozemky, které pan Plechatý získal, byly řádně prověřeny a příslušné správní orgány se vyjádřily, že nejsou v územním plánu akce veřejně prospěšné," uvedla tajemnice ředitele Pozemkového fondu Petra Havlínová.

Státu se přesto naskytla příležitost pozemky získat za nízkou cenu ještě jednou - v roce 2009. V tu dobu totiž Lukáš Plechatý nabídl Pozemkovému fondu, který měl na pozemky předkupní právo, parcely pod obchvatem k odkoupení. Ve dvou jeho nabídkách, které jsou uloženy na Pozemkovém fondu, explicitně stojí, že když Pozemkový fond, tedy stát, předkupního práva nevyužije, hodlá Plechatý pozemky prodat Ředitelství silnic a dálnic - tedy také státní organizaci. Vedoucí územního pracoviště v České Lípě však nabídku a předkupní právo nevyužil.

Ve zbylých nabídkách k zpětnému odkupu pozemků pod českolipským obchvatem pak Lukáš Plechatý Fondu tvrdil, že se chystá pozemky převést na "samostatně hospodařícímu rolníkovi z důvodu zabezpečení zemědělské činnosti". Podle dokumentů Pozemkového fondu se mělo jednat o Petra Turka z Liberce. Shodou okolností se jedná o někdejšího vlastníka významné liberecké stavební společnosti Integra. Ve firmě, která patří mezi dodavatele ŘSD, již oficiálně nefiguruje - prodal ji holandské firmě CIB Group. Pro týdeník Ekonom popsal svůj vztah, že pouze "radí a kibicuje". Není to ovšem jediná vazba Petra Turka na Ředitelství silnic a dálnic. Pražská centrála ŘSD sídlí v domě společnosti Office Building Kačerov, kde je Petr Turek předsedou představenstva. Podle obchodního rejstříku se zemědělství žádná z jeho firem nevěnuje.

Jaké bylo pozadí celé transakce v současnosti nelze zjistit. "Měl to zájem koupit, pak jsme se ale nedohodli. Zájemců ale bylo víc," tvrdí dnes Lukáš Plechatý. Petr Turek původně vyjádření přislíbil. Později ale nebral mobilní telefon.

Přestože Lukáš Plechatý zjevně uvedl Pozemkový fond v omyl, i u těchto pozemků mohl Fond státu ušetřit zbytečné výdaje. V té době již existovalo územní rozhodnutí, ze kterého bylo patrné, že se na pozemcích chystá stavba silnice. Přesto v případech, kdy nemohl českolipský vedoucí rozhodovat sám a vzdání práv musela posvětit i pražská centrála, kolegům napsal: "Na pozemcích se nenachází ložisko vyhrazených ani nevyhrazených nerostů, není změna územně plánovací dokumentace, pozemek není v zastavěném ani nezastavitelném území obce." Nyní svá rozhodnutí nechce komentovat.

Pozemkový fond teď udělal na pracovišti v České Lípě kontrolu. Začala nezávisle na pátrání deníku Aktuálně.cz, protože na postup tamních úředníků prý přišlo více stížností. "Jsem přesvědčen, že při této kontrole bychom na to přišli. A jak to vypadá, nějaký nestandard by zde mohl být," připouští vedoucí kontrolního odboru Karel Adámek. Podle něj nejde podobným případům jako v případě českolipského obchvatu účelně předcházet. Fond má prý nedostatek lidí. "Vycházíme z dokladů, které máme k dispozici. Pokud bychom měli zkoumat každé vyjádření, jestli nám náhodou někdo nelže, neudělali bychom nic," konstatuje.

Českolipské pozemky nejsou jediným "dobrým" obchodem Lukáše Plechatého s Pozemkovým fondem. Výhodně nezískal jen pozemky v České Lípě, ale také třeba pod budoucím lyžařským areálem ve Vesci u Liberce, kde se chystalo mistrovství světa v lyžování. Princip byl stejný jako v České Lípě. V době, kdy už byla veřejně známá informace, kudy povedou tratě pro liberecké mistrovství, rozprodal Pozemkový fond příslušné pozemky. Louky na periferii Liberce o rozloze 84 tisíc metrů čtverečních ocenili úředníci fondu na 128 tisíc korun. V roce 2006 pak odkoupilo město stejný pozemek za 8,4 milionů korun a obchodníkům s realitami k tomu radnice musela přihodit ještě pět domů v centru města. Tehdejší šéf Pozemkového fondu v Liberci Michal Fridrich později tvrdil, že nemohl rozhodnout jinak, protože oficiálně o potřebě pozemků pro šampionát nevěděl.

O tom, že Lukáš Plechatý má mezi státními úředníky na Pozemkovém fondu či Ředitelství silnic a dálnic své zdroje, svědčí i to, jak dobře je od nich informován. Krátce poté, co se redakce Aktuálně.cz začala o českolipský obchod zajímat, se ozval i sám obchodník Plechatý. Redakci se snažil kontaktovat už v době, když ŘSD a Pozemkový fond zpracovával pro novináře odpovědi. A že byl o dotazech dobře informován, svědčí i to, že na schůzku přinesl výše uvedené prohlášení. Prý aby nebylo nic zkresleno.

Kdo mu informace dal? Zpočátku nechce odpovědět. Pak řekne, že "všude má své lidi".

(Aktuálně.cz)



Zpátky