Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2010


Brusel naléhá: Kroťte dluhy lépe

Chybí vám konkrétní úsporná opatření, kritizuje Evropská komise českou vládu. Jsou české finance dlouhodobě udržitelné? Evropská komise o tom má své pochybnosti. Z Bruselu už totiž přišlo do Prahy hodnocení tzv. konvergenčního programu čili rozpočtových plánů na příští roky. Euroúředníkům nejvíc vadí neexistence opatření, která mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést pod tři procenta HDP, což je v unii povinná hranice. Česko a další země EU ji však v současnosti citelně překračují. „Rozpočtová náprava v těchto letech (2011 a 2012) závisí na výdajových škrtech, které ale nejsou vyjádřeny konkrétními opatřeními. Program navíc neposkytuje informace, jak srazit deficit (pod tři procenta HDP) do roku 2013,“ uvedla komise doslova ve svém hodnocení.

Podle ní by česká vláda měla vypracovat rozpočtovou strategii pro roky 2011 a 2012, kde by nejen nastínila konkrétní úsporná opatření, ale zároveň by navrhla reformy, které vylepší dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí. Ta v současnosti patří mezi nejhorší v Evropské unii a Evropská komise Česko řadí do nejhorší skupiny států, jejichž finance by bez reforem za několik let zkolabovaly. „Slabost rozpočtového rámce a vysoké riziko z hlediska dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zůstávají zdrojem obav,“ doplnila komise. Ministerstvo financí zprávu Evropské komise - ač kritickou - považuje za objektivní. „Z respektované a prestižní úrovně se opětovně potvrzuje, že úsporná opatření, která navrhoval ministr financí Eduard Janota, byla opodstatněná a zcela namístě. Bohužel část z nich byla zrušena či je revidována, což komplikuje situaci především v letech 2011 a 2012,“ uvedlo ministerstvo financí. Konkrétní kroky ke snížení deficitu veřejných financí v letech 2011 až 2013 ale podle MF předloží až vláda s politickým mandátem, která vzejde z květnových voleb.

Vláda premiéra Jana Fischera v konvergenčním programu počítá s tím, že rozpočtový schodek v letošním roce dosáhne 5,3 procenta HDP, v příštím roce 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Nápravu českých veřejných financí však bude záležet především na vládě, která vzejde z voleb. Pokud by se jí nepodařilo rozpočet napravit do roku 2013, vystavila by zemi sankcím a mohla by ji připravit i o peníze z unijních fondů.

„Úřednická vláda udělala patrně maximum možného, načrtla, jak by měla vypadat cesta fiskální konsolidace, konkrétní kroky ovšem vyžadují rozhodnutí volených politiků. Rozhodující tedy bude, zda po volbách vznikne stabilní vláda s odhodláním zabývat se rozpočtovými problémy,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Pokud se tak nestane a rozpočtové vyhlídky se nevyjasní, může podle něj ekonomiku čekat také snížení ratingu a zdražení vládních i soukromých půjček čili scénář ne nepodobný současnému Řecku.

Podle komise zůstává hlavním problémem českých veřejných financí strukturální deficit, který jen loni tvořil zhruba šest procent HDP. Vláda by měla zapracovat i na obrácení trendu na pracovním trhu, kde citelně přibývá nezaměstnaných, což je pro státní pokladnu spojeno s dalšími výdaji. „Dopad ekonomické krize se navíc překryje se stárnutím populace, což by mohlo negativně ovlivnit potenciál českého hospodářství a udržitelnost veřejných financí,“ uvedla komise.

(ed, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky