Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2010


Čech v uniformě wehrmachtu objevil masové hroby v Katyni

Marek Švidrnoch

Masové hroby objevil Jan Gomola z Ostravy už v roce 1941 jako voják wehrmachtu. Svět se o nich dozvěděl až o dva roky později. Desítky let musel mlčet o jedné z největších záhad II. světové války - o masakru 26 tisíc polských vojáků v Katyni. Ačkoli právě on mohl už kdysi rozluštit hádanku, kdo byl jejím viníkem.

"Objevil jsem je při obyčejné autonehodě, když jsem jako voják wehrmachtu postupoval se svou jednotkou nedaleko Smolenska. Chtěli jsme se tehdy utábořit v katyňském lese, našli jsme uprostřed něj krásnou planinu, čerstvě zapadanou sněhem. Ale znenadání se nám tam propadlo auto, a když jsme se ho pokoušeli vyprostit, hrabající kolo vystřelilo ven ruku!“ vzpomíná Jan Gomola. Skupině prý hned došlo, že jsou kolem hroby. „A to obrovské, když nám tam zapadl náklaďák. Nahlásil jsem to veliteli, ale byli jsme bojová jednotka, takže jsme nepátrali, kdo je tam pohřbený, ani kolik tam je těl. Otočili se, ale jeli rychle pryč,“ říká Gomola s tím, že tehdy ani netušil, jaký objev vlastně učinil.

„Došlo mi to až později, když masové hroby dva roky poté někdo objevil, a zjistilo se, kolik je tam pohřbených lidí. Všechno se to hodilo na Němce, ale já jsem věděl, že to nemohli udělat, protože ty hroby tam byly už v době, kdy jsme obsazovali Sovětský svaz. Ty lidi tedy museli povraždit Rusové,“ dodává Jan Gomola, který však musel držet jazyk za zuby. Po válce nešlo říkat, že tisíce lidí zavraždili Rusové. "Jednou jsem to řekl svému kamarádovi, a ten mi pohrozil, že mě udá!“ pokyvuje hlavou Gomola, který si jako bývalý voják wehrmachtu musel obzvláště dávat pozor na jazyk. Musel schovávat i všechny fotky z fronty, protože ho doma četníci často kontrolovali. Považovali ho totiž za kolaboranta. "Ale já jsem žádný kolaborant nebyl. Sloužil jsem ve wehrmachtu, protože jsem prostě dostal povolávací rozkaz, a kdybych neposlechl, postavili by mě ke zdi a zastřelili," vzpomíná muž.

Rozhodně nebyl sám, ze Slezska narukovaly tisíce. On pět let sloužil u elitní dělostřelecké divize Großdeutschland. „My jsme ale žádná zvěrstva nepáchali,“ zdůrazňuje. Až letos se mu podařilo vydat o svém katyňském nálezu knihu. Jmenuje se příhodně Objevil jsem Katyň a vyšla letos v nakladatelství Plot. „Měl jsem ji napsanou už před deseti lety, ale povedlo se to až teď. Mám z toho velkou radost,“ říká Jan Gomola.



Zpátky