Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2010


Najděte si to na internetu, radí většina učitelů žákům

Pavla Kubálková

Češi zaostávají v čtenářské gramotnosti: porozumění psanému textu, používání psaného textu a přemýšlení o něm. Mezinárodní průzkum PISA ukazuje, že přestože jsou čeští školáci schopni „nabiflovat“ se data a informace, neumějí jim porozumět, samostatně je použít a pracovat s nimi. Rozdíl mezi schopností pamatovat si poučky a vzorce a neschopností je pak používat v praxi je v Česku dokonce největší ze všech sledovaných zemí. Průzkumy navíc ukazují, že se čeští studenti ve čtenářské gramotnosti nezlepšují.

Když chce třináctiletá Adéla cokoliv zjistit, udělá to nejjednodušší, co může – zapne internet a pomocí vyhledávače najde, co hledá. Do pár vteřin má odpověď před očima. Nevidí ani jiný způsob, jakým by se měla k potřebným informacím dostat. „Je to nejrychlejší. Už se mi sice párkrát stalo, že informace, kterou jsem našla, nebyla přesná, to ale nevadí, od té doby si to vždycky ještě ověřuju,“ říká žákyně osmé třídy. „Na internetu si ověřuju i pravopis. Slovo, u kterého si nejsem jistá, napíšu do vyhledávače a on mi najde, jak se správně píše,“ dodává.

A internetové vyhledávače nejsou oblíbeným zdrojem informací jen u žáků samých. Podle nedávného průzkumu, který si nechalo udělat nakladatelství Fraus, jsou pro 68 procent vyučujících internetové vyhledávače preferovaným zdrojem informací. Jen jedno procento učitelů uvedlo, že své žáky na internetové zdroje nikdy neodkazuje.

Podle většiny odborníků je používání internetu pro žáky důležité a rozšiřuje jejich obzory. Na druhou stranu ale sebou přináší i řadu rizik. Například to, že děti neumějí získané informace bez další interpretace a procvičení zařadit do souvislostí. Dělá jim tedy problémy takzvaná čtenářská gramotnost. V internetu si totiž údaj najdou velice rychle a bez sebemenšího problému či přemýšlení. Pokud by jej měly hledat v učebnicích či knihách a encyklopediích, pak by nad tím musely víc uvažovat.

Podle odborníků by bylo nejlepší používat stejnou měrou oba zdroje informací – internet i učebnice. „Zkombinujete-li oba informační zdroje, pak daný jev pochopíte a zároveň budete informačně pohotoví a nabití. Při poznávání v souvislostech budete díky učebnici efektivnější a zároveň se vám vlivem internetu zvýší pravděpodobnost, že budete mít pravdu,“ vysvětlil psycholog Jiří Šimonek z agentury DAP Services, která se zabývá výzkumy ve školství. A podle průzkumu, který jeho agentura dělala mezi 10 936 studenty středních škol, internet před dalšími možnostmi vyhrává. Učebnici jako zdroj informací upřednostňuje pouhých 24 procent studentů, internet 41,2 procenta.

Podle náměstka ředitelky Výzkumného ústavu pedagogického Jaroslava Faltýna je ale nejdůležitější dát studentům a žákům kvalitní informace a matriály. „Víme, že si žáci raději otevřou internet než učebnice. Mimo zájem ale zůstávalo, aby měli přístup hlavně ke kvalitním internetovým materiálům,“ myslí si Faltýn. „Je nutné pracovat hodně s tím, jaké jsou děti, s jejich potřebami a s tím, jaké mají preference ve čtení,“ dodal.

Samotní učitelé potvrzují, že internet k výuce často používají, čerpají z něj i na něj své žáky odkazují. Podle některých si to vyžaduje doba. Odmítají však, že by zanevřeli na učebnice. Většinou se snaží obě metody zkombinovat.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky