Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Angličtinu se děti stejně naučí

Je to správná myšlenka, která má ale výrazná úskalí. Zhruba tak hodnotí rodiče dětí z příhraničních oblastí vládní návrh, podle něhož bude výuka angličtiny na všech základních školách povinná už od třetí třídy. „Nemám nic proti angličtině. Té je ale všude tolik, že se ji děti stejně dříve či později naučí,“ uvažuje například Martin Polák z Českých Budějovic. Argumentuje také mimo jiné tím, že i když se angličtinou lze domluvit i v německy mluvících zemích, znalost místního jazyka je pro vzájemné styky velmi důležitá. „Pokud umíte jazyk sousední země, bourá to hranice. A my nemáme hranici s Británií, ale s Rakouskem a Německem,“ říká Polák, který pracuje jako průvodce. Příkaz učit se angličtinu už od útlého věku podle něj dětem spíše ublíží. „Když jim to takto naordinujeme, ztratí motivaci učit se další jazyk. Upřednostňoval bych spíše takový model, kdy se děti nejprve začnou učit němčinu, francouzštinu či jiné jazyky a teprve poté angličtinu,“ dodává Polák.

Ještě před dvěma roky si psaly na rozvrh žáci školy ve Vranově nad Dyjí jako první cizí jazyk němčinu. Jenže s tím je nyní definitivně konec. „Na středních školách nikde němčina nepokračuje,“ popisuje zástupkyně ředitelky Nataša Pollaková. „Původně jsme změnou nebyli nadšeni, ale zvykáme si,“ dodává.

Podobně smířlivý je i Jaromír Slíva, starosta Českých Velenic, města přímo na česko-rakouských hranicích. „Německy tady lidé prostě mluví tak nějak přirozeně. I naše děti každých čtrnáct dní navštěvují školu v sousedním Gmündu a rakouské děti zase chodí k nám. Když se podívám na nabídky firem v našem regionu, většina preferuje angličtinu,“ uzavírá Slíva.

(jih, miš, kes)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky