Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Nerozumím ti, běž pryč, řekla pošťačka a odehnala cizince od přepážky

Iva Špačková

Česko žije přes dvacet let v tržním hospodářství. Přesto existují podniky, které si toho nevšimly. Jeden takový skanzen připomíná občas Česká pošta. Svědčí o tom konflikt, který redaktorka iDNES.cz včera vyslechla. Cizinec si chtěl vybrat peníze, uměl ale jen francouzsky a německy. Úřednice ho vyhnala od přepážky. Šokovaný cizinec v doprovodu svého kamaráda jen chvilku bezmocně zíral, a pak odcházel se slovy, že nerozumí stresu, který úřednice vyvolala.

Německy ani francouzky neumím, přesto jsem pochopila, že si chtěl vybrat 100 eur, které měl na poště poslané přes společnost Western Union, která se na převody peněz ze zahraničí zaměřuje. V ruce držel vyplněný formulář, který mu měl vyplacení peněz zajistit. Šla jsem se tedy zeptat pošťačky, co cizinci brání tomu, aby své peníze dostal.

"Je to s ním těžké. Neumí česky ani anglicky a já nemám povinnost znát všechny světové jazyky, takže když není schopen se domluvit, ať se na mě nezlobí, ale nemá tu co dělat," odpověděla úřednice vinohradské pobočky České pošty.

Tato slova mi odpověď nepřinesla, zeptala jsem se tedy znovu, co konkrétně musí ještě cizinec doplnit, aby dostal své peníze. Ukázalo se, že na formuláři chybí jméno ulice a PSČ hotelu, kde bydlí. Cizinec se zaradoval a řekl, že hotel je blízko, takže tam hned zaběhne a zjistí to.

"Ne, ne, ne, ať se sem nevrací a jde rovnou na hlavní poštu, protože vyřízení takového převodu trvá minimálně čtvrt hodiny, a kdyby přišel jen chvíli před zavírací dobou, tak už to nestihnu udělat," strachovala se úřednice o to, že by musela zůstat v práci pár minut přesčas. Proto posílala muže raději do jiného, zhruba dva kilometry vzdáleného místa.

Taouatas Boualam česky sice neuměl, ale ťukání na hodinky si vyložil správně, při odchodu tak jen prohodil, že je šokován, že Česko zůstalo komunistickou zemí.

Českou poštu popsaný konflikt překvapil. "Je to naprosto výjimečná a politováníhodná událost. Zákazník musí být obsloužen. Kdybychom mohli, tak se mu omluvíme," řekl iDNES.cz mluvčí společnosti Ivo Mravinac. Dáma za přepážkou totiž podle něj pochybila hned ve dvou věcech. Pokud nebyla schopna se s cizincem domluvit, měla na pomoc zavolat kolegyně či vedoucí, nebo zavolat dalším lidem z pošty. Dále ho neměla posílat jinam, i kdyby přišel jen těsně před zavírací dobou pošty. "Pošta má stejný systém jako řada obchodů. Zamkne v okamžiku zavírací doby a samozřejmě odbaví všechny zákazníky, kteří jsou uvnitř. Klienty pak pouští ven jednotlivě," vysvětluje Mravinac.

Celý konflikt podle něj poštu mrzí také proto, že se snaží generačně obměňovat své zaměstnance a 95 procent pracovníků přepážek má už povinnou maturitu a měli by si tak být schopni v takové situaci poradit. "Jsem přesvědčen o tom, že uvedenou záležitost bude řešit vedoucí místní pošty, aby se nestávalo, že jedna dáma nabourá dobrou práci více než 13 tisíc přepážkových pracovníků," dodal mluvčí.

(iDNES.cz)



Zpátky