Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Zatkl mafiány. A teď jdou po něm

Jaroslav Kmenta

Detektiv, který pozatýkal nejvyšší bossy ruské a čečenské mafie, dostává výhrůžky. Šéfové ho odstavili od práce a nemá ochranu.

Po zuby ozbrojení policisté a odstřelovači střežili minulý týden pražský vrchní soud: probíhal tam proces s nejvyššími bossy ruskojazyčné mafie včetně takzvaného „vora v zakoně“. Tak silná ochrana byla nutná pro případ, že by se někdo pokusil mafiány osvobodit. Nebo je chtěl naopak pomstít vraždou jiných bossů, kteří začali proti svým lidem svědčit.

Zcela bez ochrany byl přitom ve stejnou dobu detektiv, který za zatčením zmíněných mafiánů stojí. Policista Michal Váhala z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je nyní odkázán sám na sebe. Přestože mu hrozí daleko větší nebezpečí, byl postaven mimo službu. Nemá zbraň ani služební průkaz, ani obyčejný služební telefon. Váhala je přitom ve vážném nebezpečí. Ruskojazyčná mafie si zatčení svého vrcholného bossa nemusí nechat líbit. Už před měsícem dostal Váhala na svůj soukromý mobil jasnou výhrůžku. „Už o tobě víme všecko. Teď ti začnou špatný časy, elitní policisto. Začneme tou tvou blondýnou,“ stálo v esemesce, kterou obdržel letos 15. července. Zprávu mu někdo poslal z telefonního automatu z takzvané trick karty, takže autora nejde zjistit. Díky Váhalovi stojí nyní před soudem dokonce postava nazývaná „vor v zakoně“, tedy nejvyšší autorita u ruské mafie Andranik Soghoya. A také šéf čečenské mafie Gilani Aliev.

Pozatýkání těchto bossů je největší aférou v oblasti organizovaného zločinu v Česku. Je vysoce pravděpodobné, že za hrozbou, která je mířena i na Váhalovu přítelkyni, stojí právě ruskojazyčná mafie. Váhala kvůli atakům změnil už jednou své bydliště. „Snažím se dodržovat nějaká bezpečnostní pravidla. Ale pokud vím, dělají všechno možné, aby našli i tu současnou adresu. Mám strach spíš o rodinu než o sebe,“ řekl detektiv.

Případ policisty Michala Váhaly je o to závažnější, že Váhala je už čtvrtý měsíc postaven mimo službu kvůli kauze, kterou spustil jeden z lidí napojených na ruskou mafii, podnikatel Petr Junek. I toho zatkl Váhala za přípravu vraždy jeho společníka. Junek oznámil policejní inspekci, že detektiv Váhala je zkorumpovaný a že umožnil jiným podnikatelům, aby si po jeho zatčení „ukradli“ luxusní mercedes, který mu patřil. Přestože je zjevné, že jde jen o záminku, jak nepohodlnému policistovi „zatopit“, inspekce Váhalu letos v březnu obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Byl postaven mimo službu. Junka začal okamžitě obhajovat právník Julius Kramarič, který je zároveň advokátem ruských mafiánů souzených ve velkém procesu. Probíhající vyšetřování Váhaly tak otevírá ruské mafii přístup k jakýmkoli informacím o jeho osobě. Ze spisu se lze lehce dozvědět, jaké je jeho bydliště, telefon, nebo jinak nedostupné nacionále, podle kterých se dá najít. Do spisu dala inspekce dokonce výpisy Váhalova mobilu, z něhož lze zjistit, s kým si volal. Tedy i spojení na případné informátory, agenty a kolegy z policie. Právě po tomhle mafie nejvíc prahne. „Když jsem zjistil, co všechno je teď dostupné ve spise, polilo mě horko. Vždyť může jít mnoha lidem i o život,“ řekl Váhala.

Tím, že byl detektiv postaven mimo službu, ztrácí i obvyklé a dostupné možnosti zajištění bezpečnosti. Navíc bere jen 50 procent platu, což mu velmi komplikuje život. Teď musí vyjít měsíčně s 15 tisíci korunami. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta jen krčí rameny. „Nemohu nic jiného dělat. Inspekce ho obvinila a já musím postupovat podle zákona. Nemám moc možností. Doufám, že to dobře dopadne a že detektiv bude obvinění zproštěn,“ řekl. Prozatím to dopadlo tak, že detektiv, který zatkl vlivné šéfy ruské mafie, skončil na ulici bez ochrany, peněz a zastání u svých šéfů.

Svět organizovaného zločinu i policejního útvaru, který ho rozplétá, je specifický. Nikdo si v něm nebere servítky. Vždyť tu jde o hodně. Nejčastěji se tu vraždí, ale také vydírá, nebo „jen“ loupí. A detektivové, pokud chtějí být úspěšní, se musí do tohoto „polosvěta“ ponořit. Chodit mezi mafiány a vrahy a získávat informace. Sprostá slova, která jsou slyšet i na poradách ÚOOZ, patří ke koloritu. Daleko důležitější však je, že musí existovat přísná kontrola, co takový detektiv nashromáždí a s kým se stýká. Jinak se pod jeho případy nemůže jejich ředitel podepsat.

Řadoví detektivové z terénu pak zase očekávají, že se mohou spolehnout na své šéfy, když se tu a tam objeví (i umělý) problém, často vyvolaný chytrým právníkem nějakého mafiána. I v případě detektiva Váhaly mohl ředitel ukázat více odvahy. Třeba jen tím, že by se staral o jeho bezpečnost, i když byl postaven mimo službu.

Případ detektiva ÚOOZ Michala Váhaly ukazuje, jak lidé spojení s mafií mohou umlčet nepohodlného detektiva a navíc se dostat k jeho osobním údajům: stačí najít svědka, který na něj „něco“ vypoví.

Detektiv Michal Váhala dostal v květnu 2009 na stůl hodně zajímavý případ. Jistý český podnikatel Petr Junek si objednal u arménské mafie vraždu svého obchodního partnera Davida Sengera. Byla to docela jasná kauza. Lidé, kteří byli osloveni, aby vraždu provedli, si Junka skrytě nahráli kamerou a záznam pak předali policii. Ta v tajných nahrávkách pokračovala a sledovala, jak Junek za nájemnou vraždu platí v přepočtu 3,5 milionu korun.

Junek, který obchoduje s drahými auty a se zlatem, byl ve finanční krizi. Vypůjčoval si desítky milionů korun a nebyl schopen je vracet. Jeden z jeho věřitelů Miroslav R. se dokonce z naprosté zoufalosti, že mu Junek peníze nevrací, před jeho kanceláří 1. dubna 2009 postřelil do hlavy. Dalším věřitelem byl právě podnikatel Senger, jemuž Junek dlužil 20 milionů. A Junek se rozhodl, že největšího věřitele „vyřeší“ jednou provždy.

Nejdříve přemýšlel jen o zmrzačení Sengera. „Necháme ho zmlátit tak, že bude na vozejku,“ říkal. Nakonec se rozhodl pro jeho úplnou likvidaci. „Potřebuji, aby tu už nebyl. Aby byl pohřešovaný,“ říkal Junek na schůzce s arménskou mafií. I tahle slova jsou zaznamenána.

Junka policisté zatkli v akci Junno, kterou schválil i šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Podnikatel ujížděl v bílém mercedesu do lesa. Když už nemohl dál, vyskočil a utíkal. Zásahová jednotka ho však dostihla. Tady by mohl příběh skončit. Jenže právě v lese začal druhý případ, kvůli němuž je detektiv Michal Váhala, který Junka zatkl, postaven mimo službu a nemá tak ochranu před mafií, s níž Junek spolupracoval.

Vyšetřovatel ÚOOZ Milan Řečínský dostal na starost zajistit Junkův mercedes, který zůstal v lese. Ale protože si nechtěl přidělávat práci a psát protokol o zadržení auta, udělal jen „bezpečnostní prohlídku“ vozu podle zákona o policii. V takovém případě může být auto vráceno majiteli a nemusí být odstavené na policejním parkovišti. Junkův věřitel Senger, kterého Junek plánoval zavraždit, pak předložil policii doklady o tom, že auto patří ve skutečnosti jemu. A detektiv Váhala dostal úkol, aby vůz, který stál v lese u Drahňovic na Benešovsku, předal právě Sengerovi. Vyšetřovatel Řečínský, který za prohlídku vozu zodpovídal, ještě našel v autě čtvery luxusní hodinky (dokládá to záznam z policejní kamery). Odkud pocházely, v tu chvíli nikdo neřešil. Vždyť akce byla úspěšná, podezřelý byl zatčen.

Junek nejdříve nechtěl ke své kauze vůbec vypovídat. Ale po pár měsících ve vazbě se rozhodl, že řekne „vše, co ví“. Třeba i o detektivu Váhalovi, který byl podle něho zkorumpovaný a zařídil, že Junek přišel o auto, kde měl i luxusní hodinky. (Později se ukázalo, že pocházejí z krádeže ve vile podnikatele Daniela Bezoušky, exmanžela bývalé miss Kateřiny Stočesové.)

Případ si vzala na starost Inspekce Policie ČR a letos v březnu Váhalu obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Bylo to v týdnu, kdy začalo hlavní líčení proti Junkovi v kauze nájemné vraždy. Obhajobu Junka převzal advokát mafiánů Julius Kramarič a po pár týdnech, kdy probíhal velký proces s ruskými mafiány včetně „vora v zakoně“, začal poukazovat na obvinění důležitého svědka, detektiva Váhaly. „Tento policista je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Mám pochybnost o jeho důvěryhodnosti,“ říkal Kramarič. Státní zástupce chtěl před pár týdny na Váhalu podat obžalobu, ale krajský státní zástupce, který spis kontroloval, s tím nesouhlasil a návrh zrušil, protože mu kauza přijde nedodělaná a není jasná vina Váhaly. I kdyby nakonec případ skončil pro Váhalu dobře, ztratil půl roku života starostmi o bezpečí a možná skončí u policie.

FAKTA

23. března 2009 policie pozatýkala šéfy ruské a čečenské mafie. 12. května 2009 Michal Váhala dokončil další kauzu vraždy, již si u mafie objednal Petr Junek. Ten byl vzápětí zatčen. 25. března 2010 Inspekce policie Váhalu obvinila ze zneužití pravomoci v Junkově kauze. Prý může za to, že Junkův luxusní vůz dostal cizí člověk. 29. března 2010 Váhala je postaven mimo službu. 21. června 2010 Začíná proces s mafiány, kde je Váhala označen za nedůvěryhodného.

Detektiv Michal Váhala má přítelkyni. A ta od známého dostala varování. Loni 20. dubna jí přišel mail, v němž stálo, že někdo z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prozradil arménské mafii, kde s přítelem bydlí: „Udal to jeden plukovník. Za 2 tisíce dolarů.“ Váhala to okamžitě nahlásil řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi a musel naplánovat stěhování. Nemohl riskovat. Bylo to měsíc poté, co nechal pozatýkat šéfy ruskojazyčné mafie. Váhala je operativec, který v prostředí organizovaného zločinu používá krycí jména a dbá na to, aby se nikdo nedozvěděl, kdo ve skutečnosti je a kde žije. Šlachta žádná mimořádná opatření nepřijal. Až 16. července 2009 k sobě pozval Váhalu a jeho nadřízeného. Schůzka se tehdy nahrávala a MF DNES je s obsahem nahrávky seznámena. „Pojďte se na neshody v oddělení vysr... Potřebujeme výsledky. Blíží se těžká doba. A jestli máte aspoň trochu rádi tenhle útvar, tak musíme zapnout,“ ukončil debatu Šlachta.

(MFDNES)



Zpátky