Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Vláda mění styl

Jan Kubita, Jakub Kalenský

Je to nenápadná změna, ale možná ukazuje na docela velkou věc. Minulý týden zmizely v úplné tichosti všechny policejní zátarasy před Úřadem vlády. Nový premiér Petr Nečas z ODS je nechal odstranit jako jednu z prvních věcí, které udělal. Zavedl je jeho předchůdce Jan Fischer. Když se loni v říjnu podařilo navzdory policejním hlídkám a bariérám vylézt aktivistům z Greenpeace na střechu úřadu, dnes už bývalý ministr vnitra Martin Pecina z ČSSD chtěl dokonce ze sídla vlády udělat téměř nepřístupnou pevnost, kolem níž nesmějí jezdit auta. "Takhle, bez policejních zátarasů a takového počtu hlídek, to více odpovídá civilnějšímu pojetí, které současná vláda preferuje," vysvětlil mluvčí nové vlády Martin Kupka.

Zátarasy jsou začátek. Nečas slibuje úplnou změnu stylu vládnutí. Jednotliví ministři by se už podle neformální dohody s premiérem neměli prohánět se zapnutým majáčkem tak často, jak to měla v oblibě řada jejich předchůdců. "Zatím jsme za jízdy ani jednou neblikli a nepoužili majáček. Přestože je na to ze zákona nárok," řekl včera HN o své dopravě Nečas.

Právě zapnuté majáčky a jízdu bez omezení si čeští ministři a premiéři užívali velmi rádi. Třeba expremiér a Nečasův bývalý stranický šéf Mirek Topolánek se před dvěma lety proháněl po dálnici více než dvousetkilometrovou rychlostí jen proto, aby stihl zápas fotbalové reprezentace. A nebyl zdaleka výjimkou.

Majáčky jsou přitom praxí, jež posouvá české politiky spíše směrem k Rusku, kde bývají u politiků obvyklé. V Německu však mají pro jejich používání přísná pravidla, v Británii je zvykem, že členové vlády dojíždějí do úřadů v úplně civilních autech, která musejí dodržovat předpisy.

Ochranka jen občas

Minulý týden požádal Nečas také policejní útvar pro ochranu ústavních činitelů, aby ho zbavil ochranky. To sice ze zákona není zcela možné, ale policie premiérovi částečně vyhověla. V běžných dnech se kolem Nečase ochranka prakticky nepohybuje. V pondělí a v úterý s ním nicméně museli policisté z protokolárních důvodů vyrazit na zahraniční cestu na Slovensko a do Maďarska. "Jsou nastavena pravidla a v případě, že ochranná služba vyhodnotí, že je ochranka zapotřebí, například když jede konvoj včetně premiéra napříč celou zemí, respektuji to. Nicméně na území Česka ochranku nepoužívám," uvedl včera Nečas.

Ta imunita...

Přímo dnes, na své vůbec první schůzi, schválí vláda další nástroj proti papalášství - omezení imunity poslanců a senátorů. Je to už čtrnáctý pokus za sedmnáct let. Tentokrát má patrně největší šanci. Koalice navrhuje zrušit především přestupkovou imunitu. Ta je asi největším a nejkontroverznějším privilegiem. Již osm let si podle ní mohou poslanci a senátoři, kteří třeba nabourají ve volném čase se svým vozem, vybrat, jestli budou potrestáni policií, nebo svými kolegy v parlamentním výboru. A koalice chce zrušit i "doživotní" imunitu na trestné činy. Nově by byl zákonodárce postižitelný, jakmile by mu vypršel jeho mandát.

Protože jde o ústavní zákon, koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných však potřebuje rovněž hlasy opoziční ČSSD. "V prvním čtení budeme určitě pro. Pak se budeme bavit o detailech ve výborech, ale návrh se nám líbí," řekl včera místopředseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

(www.ihned.cz)



Zpátky