Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Nejčastěji havaruje mercedes

Jsou řidiči dražších značek aut na silnici nebezpečnější než šoféři levných vozů? Tuto otázku řeší psychologové, policisté i sami motoristé. Na jakého řidiče si dát na silnici pozor? Odpověď nabízejí statistiky. Porovnáním registru vozidel a policejních čísel z českých silnic lze dojít k závěru, že nejnebezpečnější řidiči usedají za volanty mercedesů, terénních landroverů, vozů Volvo a sportovních ferrari. Pravděpodobnost, že šofér plechy svého vozu zkroutí v havárce, je u těchto značek vyšší než u ostatních.

Kupříkladu z celkových téměř 55 tisíc mercedesů, které jezdí po českých silnicích, jich loni zavinilo nehodu skoro 2200. Svůj mercedes tak museli poslat do servisu čtyři majitelé z každé stovky, tedy jeden z pětadvaceti. Ministerstvo dopravy eviduje mezi českými majiteli pouze 349 luxusních vozů Ferrari. A řidiči osm z nich loni na silnici rozbili. Porsche má v garáži zhruba 2300 Čechů, loni jich havarovalo sedmačtyřicet.

Je třeba dodat, že statistiku může ovlivnit fakt, že u luxusnějších vozů se i při drobném karambolu škoda vyšplhá na desítky tisíc. Takže je možné, že majitelé volají policii ke každé drobnosti na rozdíl od motoristů ve škodovkách či peugeotech. Zkušenosti automechaniků však potvrzují, že luxusní auta havarují častěji. Automechanik Tomáš Skalický z jednoho většího pražského servisu upozorňuje, že dražší auta jsou často více rozbitá než ta levná. To znamená, že se dostávají do vážnějších dopravních nehod. "Nejčastěji opravujeme samozřejmě auta, která jsou v Česku nejčastější: škodovky, fordy, volkswageny. Některá jsou rozbitá na hadry, některá jen s několika škrábanci. Ale když se k nám dostane luxusnější značka, pak je většinou auto hodně zničené," říká Skalický.

Do první desítky nejnebezpečnějších šoférů patří ještě řidiči sedící za volantem hondy, BMW, porsche, audi, saabu a alfy romeo.

Závěry ze statistik potvrzují i odborníci. Výzkum, který provádějí experti z ČVUT, policie a Besipu, odhalil, že největší sklon k riskování mají řidiči vozů Audi a po nich následují majitelé vozů Volvo, BMW a Mercedes. Silný a luxusní vůz tak skutečně může být jedním z poznávacích znaků nebezpečného řidiče. "Agresivně se na silnici projevují hlavně lidé, kteří jsou choleričtí, nezvládají stres nebo mají silné pocity méněcennosti. Ti poslední riskují, protože si chtějí něco dokázat. Ze stejného důvodu si mohou pořídit rychlé a silné auto. Ale neplatí to obráceně. Samozřejmě ne každý, kdo jede v audi, má nějaký problém," říká dopravní psycholog Karel Havlík.

Na opačném konci statistiky nebezpečných šoférů se umístili ti, kteří řídí dacie, citroeny, chevrolety a volkswageny. Hned za touto skupinkou následují škodovkáři. Ti sice loni způsobili absolutně nejvíc nehod (skoro 15 tisíc), ale protože po českých silnicích jezdí celkem 1,65 milionu aut s okřídleným šípem ve znaku, mohou být považováni za slušňáky.



Zpátky