Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2010


Izrael zmírnil blokádu pásma Gazy

Gita Zbavitelová

V době třetího výročí puče teroristického Hamasu v pásmu Gazy dochází k výraznému zmírnění stejně dlouhé blokády. Hamas tehdy během šesti dnů rozprášil na 40.000 členů znepřáteleného hnutí Fatah, pozabíjel 160 lidí, včetně žen a dětí, a na 800 dalších zranil. Izrael na pásmo uvalil blokádu jako na nepřátelské území, které usiluje o zničení židovského státu a odmítá uznat jeho právo na existenci.

Hamas od roku 2001 do ledna 2009 vystřelil na Izrael 8600 raket, které zabily 28 Izraelců a zranily stovky dalších. Skoro 6.000 těchto střel teroristé odpálili od srpna 2005, kdy Izrael pásmo Gazy jednostranně vyklidil a přenechal je Palestincům. Po loňské odvetné izraelské operaci počet raket významně klesl, ale neustal – od loňského ledna jich dopadlo přes 360, z toho třetina letos. Izrael byl ochoten blokádu zmírnit za propuštění Gilada Šalita, který je v zajetí Hamasu už přes čtyři roky. Přestože vyjádřil ochotu osvobodit za jediného uneseného vojáka tisíc palestinských vězňů, včetně desítek krvavých teroristů, Hamas odmítá výměnu uskutečnit kvůli izraelské podmínce deportace strůjců atentátů mimo Západní břeh Jordánu. Tato fakta je třeba připomínat, aby se nezapomnělo, co je Hamas zač. Přesto si mezinárodní společenství zmírnění blokády pásma Gazy na Izraeli vynutilo.

Podle izraelského Úřadu pro koordinaci vládní činnosti na palestinských územích se od poloviny června zvedl počet kamionů se zbožím do Gazy o 60 % a půldruhého milionu Gazanů jich dnes dostává 800 týdně. Po rozšíření hraničního přechodu Kerem Šalom má tento počet stoupnout na 250 denně a cílem úřadu je 1500 kamionů týdně. Vzrostlo i množství dovážených druhů zboží a zakázány jsou dnes už pouze zbraně a položky, z kterých by Hamas mohl vyrábět výbušniny, zbraně nebo bunkry, jako hnojiva, kovové trubky nebo cement.

Hamas zmírnění blokády příliš nepotěšilo. Bude-li Gaza relativně prosperovat, nebude hnutí moci dojímat svět utrpením jejích obyvatel. Skutečným problémem Gazanů však není nedostatek potravin. Fundamentalistický Hamas zavedl přísná islámská pravidla, která drasticky omezila svobodu a lidská práva, zejména práva žen. Mravnostní hlídky v ulicích měst i na plážích kontrolují, zda všichni náboženské předpisy dodržují, a každého provinilce trestají. Ženy se musí zahalovat a muži s nimi nesmějí pracovat, například v kadeřnictvích nebo kosmetických studiích, která jsou navíc častým terčem pumových útoků jako zařízení podporující marnivost. Zakázány jsou koncerty rockové hudby, protože tanec mužů a žen je amorální.

Terčem útoků jsou křesťané a jejich instituce, kostely, školy nebo knihkupectví – jejich původně desetitisícová komunita se za tři roky zmenšila o víc než dvě třetiny. Fundamentalisté útočí i na letní tábory OSN, internetové kavárny, zahraniční školy, ale i oslavy většího množství lidí, včetně svateb. V Gaze není svoboda slova, shromažďování ani tisku; když Izrael minulý týden povolil dovoz tří palestinských deníků, Hamas je zabavil a zakázal. Hnutí nepřestává šikanovat, zatýkat, mučit a vraždit příslušníky Fatahu; nehodlá se vzdát kontroly nad Gazou a proto také trvale odmítá všechny pokusy palestinské samosprávy o usmíření.

To všechno ale nezajímá propalestinské aktivisty, stejně jako je nikdy nezajímalo každodenní osmileté ostřelování izraelských civilistů ani osud Gilada Šalita – slovo „blokáda“ v nich vyvolává iracionální a hysterické pseudohumanitární třeštění, jaké v nich nikdy nevzbudí oběti skutečné humanitární krize, jako jsou uprchlíci v Dárfúru.

I když Hamas ztrácí svůj nejprodávanější obchodní artikl na světovém trhu, zmírnění blokády jeho moc nenaruší. Efekt nebude mít žádný – zboží bylo na trhu dost i před ním, protože se tam dostávalo pašovacími tunely z Egypta, jejichž provozování bylo zdrojem obživy desetitisíců Gazanů. V posledních dnech se už objevily první stížnosti místních obchodníků, že trh je zahlcen zbožím. A hamasovský ministr hospodářství Ziád Zazá dokonce prohlásil, že vláda možná dovoz některých položek zakáže, aby „chránila místní průmysl před konkurencí“.

Oč méně zboží bude proudit tunely, o to více se jimi budou pašovat zbraně. Podle izraelské zpravodajské služby Šin Bet už Hamas v rámci příprav na další kolo války proti Izraeli nashromáždil 5.000 raket. Zmírnění blokády, tolik prosazované Západem, nenahlodá Íránem podporovaný islamistický teroristický stát v pásmu Gazy; moc Hamasu se jen upevní, třebaže bez oficiálního mezinárodního uznání a podpory obyvatel. Na útlaku Gazanů se nezmění nic. Západ by měl zesilovat tlak na Hamas, a ne zmírňovat blokádu.

(www.rozhlas.cz/cro6)



Zpátky