Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2010


Český obchod, drahý obchod

Tomáš Vocelka

Téměř každý týden se v českých novinách dočtete nějakou zprávu tohoto typu: Letenky ČSA se vyplatí koupit u internetových prodejců v Německu. Jsou tam o polovinu levnější. Pro značkové oblečení si zajeďte do Drážďan. Hodně ušetříte. A nemusíte jezdit jenom tam. Tyhle věci jsou levnější také ve Francii a v Řecku. Kdyby vysoké ceny v českých obchodech souvisely s tím, že jsme v životní úrovni a v platech předstihli Německo a Francii, bylo by to fajn. Každý ví, že to tak není a že je budeme dohánět ještě roky.

Tak proč je u nás draho? Obchodníci vysvětlují vyšší ceny tím, že je tady malý trh, že prodají málo věcí a mají vysoké náklady na nájmy, elektřinu a marketing, které musí promítnout do ceny.

Možná to tak skutečně je. Ale možná je všechno mnohem jednodušší - obchodník prostě prodává za tolik, za kolik jsou ještě lidé ochotni kupovat. A my, nebo alespoň někteří z nás, jsme prostě z nějakého důvodu ochotni kupovat předražené zboží. Obchodníci spoléhají na to, že lidem se do ciziny na nákupy nechce a nakupování v cizích internetových obchodech se bojí. Jenže pak by se měli snažit udržet si zákazníka alespoň svým přístupem a službami. Mnozí z nich však jednají tak, jako by člověka do té ciziny chtěli vyhnat.

Stačí pak, když jeden prodejce špatně zapůsobí na zákazníka, a přijde o zisky nejen on, ale i spousta jiných českých obchodů. Může to potvrdit moje zkušenost. Koupil jsem si sportovní boty a další rok jsem chtěl tytéž, nové. Ve specializované značkové prodejně mi řekli, že tenhle model mají jen v bílé a ne v mém čísle. Ne, další a v jiných barvách rozhodně objednávat nebudou, sdělila mi prodavačka.

Nezbylo než si sednout k internetu. Aha, v Anglii mají výběr v pěti barvách. A podívejme, i s poštovným do Česka za 1 800 korun. V českém značkovém obchodě je nabízeli za 2 200 korun. Zřídil jsem si možnost platit přes internet. Objednal si. Zboží z Anglie přišlo za čtyři dny. Pak najednou zjistíte, jaké možnosti se vám otevřou. A že v Německu koupíte podstatně levněji třeba hodinky. Objednal jsem v pátek. Okamžitě mi napsali, že zboží překontrolují a pak pošlou. Balíček přišel už v pondělí. S přáním, ať dobře slouží a že budou rádi, když si tam brzy zase něco koupím. Nebýt těch bot, tyhle peníze by asi zůstaly v Česku. A najednou vám dojde, že podobně už dávno nakupují vaši známí. Pro obleky jezdí do Drážďan, rifle si vyzkoušejí v české značkové prodejně a za poloviční cenu objednají z USA.

Pro české obchodníky útěky zákazníků do ciziny nejsou dobrou zprávou, a pro stát asi také ne. Obchodníci totiž platí daně, a ze zboží koupeného v zemích EU se navíc platí DPH. Tyhle peníze míří do pokladny jiné země.

Nekupovat zbytečně draze je ovšem lákavé, takže českým obchodníkům bude zřejmě dál ubývat zákazníků. Možná to dojde až tak daleko, že se budou muset rozhodnout. Buď zdražovat dál, protože tržby jsou nižší a nájmy vysoké, nebo prostě zlevnit a prodávat za ceny podobné jako v cizině.

(MFDNES)



Zpátky