Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2010


Herec a exministr Martin Štěpánek se zastřelil

Třiašedesátiletý herec a bývalý ministr kultury Martin Štěpánek spáchal včera (16. 09. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) v podvečer sebevraždu. Informovaly o tom servery Blesk. cz a iDnes.cz, podle nichž se Štěpánek zastřelil. Tělo herce našla jeho manželka Jaroslava Tvrzníková v jeho pracovně v bytě v Praze na Vinohradech. Štěpánkovu smrt serveru Blesk. cz potvrdila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle iDnes.cz policie případ vyšetřuje. Podle Kropáčové s ohledem na rodinu policie nebude sdělovat podrobnosti.

Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 v Praze. Byl synem slavného českého herce Zdeňka Štěpánka. V roce 1969 absolvoval Divadelní akademii múzických umění (DAMU) v Praze. Poté byl čtyři roky členem činohry Národního divadla v Praze a další tři roky členem pražského Činoherního klubu. Na přelomu 70. a 80. let byl členem pražského Divadla na Vinohradech. Po pěti letech angažmá musel Martin Štěpánek z Národního divadla z politických důvodů odejít a v roce 1973 nastoupil do Činoherního klubu, kde působil do roku 1976. Pak našel azyl v Divadle na Vinohradech, znovu však dočasně. V roce 1981 si mohl vybrat - odchod, nebo členství v KSČ. Na rozdíl od bratra odešel a vzápětí emigroval. V Mnichově, kde začal nejprve působit jako hlasatel Svobodné Evropy, režíroval v Divadle 44 a hrál a režíroval v divadelním spolku Franze Werfela, který založila jeho žena, Jaroslava Tvrzníková.

V roce 1994 přesídlil zpátky do Prahy. Od září 2006 do ledna 2007 byl v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) ministrem kultury. Od ledna 2007 byl Topolánkovým externím poradcem. Martin Štěpánek vyrostl ve velké herecké rodině - po svém otci Zdeňku Štěpánkovi zdědil nejen talent, ale i emotivní povahu se smyslem pro rebelii a bouřliváctví. Martin Štěpánek však nechtěl být od dětství hercem, jako jeho sourozenci Jana Štěpánková a Petr Štěpánek: Martin původně toužil po kariéře lékaře, ale po nultém ročníku na medicíně nakonec přeci jen nastoupil na DAMU. Hned tam se projevil jeho nepochybný talent a herecký zápal - už za studií hrál na scéně Národního divadla. Členem činohry se Martin Štěpánek stal v roce 1968 - a jako by tak symbolicky převzal štafetu po otci, který v témže roce zemřel. Martin Štěpánek na nejslavnější české scéně ztvárnil celou řadu výrazných rolí: Švandu ve Strakonickém dudákovi, Malcolma v Macbethovi, Čapkova Loupežníka či Hortensia ve Zkrocení zlé ženy.

V téže době ztvárnil i první větší filmové role: Na plátno vstoupil jako Kudrnův syn v Kadárově a Klosově Obžalovaném (1964), objevil se také ve Flirtu se slečnou Stříbrnou (1969) podle novely Josefa Škvoreckého. V roce 1971 vytvořil Štěpánek titulní postavu Alexandra Dumase ve filmu Tajemství velkého vypravěče režiséra Karla Kachyni, poprvé se zde také na velkém plátně setkal s mladším bratrem Petrem Štěpánkem. V dalším Kachyňově filmu Vlak do stanice nebe, poetickém příběhu z válečného období, ztvárnil Martin Štěpánek postavu obětavého partyzánského lékaře.

(HN.IHNED.CZ)



Zpátky