Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Sezona zlodějů začíná, zmizí zboží za miliardy

Jan Brož

Letní sezona končí, hlavní sezona krádeží v obchodech právě začíná. A obchodníci jsou stále zoufalejší, protože zloději se jim kvůli benevolentním zákonům smějí do očí. Česko je země, kde se v porovnání s jinými státy Evropské unie rozkrade v obchodech nejvíce zboží. Vše nasvědčuje tomu, že letos padne nový rekord a z obchodů zmizí věci za více než devět miliard korun. Tolik se v Česku rozkradlo loni podle nedávno zveřejněných dat britské společnosti Centre for Retail Research.

Obchodníci už se začínají na rostoucí počet krádeží chystat. Přichází pro ně nejtěžší období, které začíná podzimními slevami a graduje před Vánocemi. To jsou v obchodech největší návaly a krást v davu je pro zloděje snazší. „Při tom zmatku mají hodně příležitostí, jak to ukrást,“ popsala prodavačka z obchodu s módou Kamila.

Proč je na tom Česko nejhůře v EU? Odpověď je jednoduchá. Zlodějům nehrozí takřka žádný postih. „Jednou jsme chytili týpka, který měl bundu nacpanou v batohu. Problém byl, že stála 4 900 korun. Borec se nám vysmál, sedl si v prodejně na gauč, nasadil sluchátka a čekal na policajty,“ popsal drzost zlodějů Lukáš Kopec, který několik let pracoval jako prodavač v obchodu se zimním sportovním vybavením. Zloději počítají tím, že ukrást věci v hodnotě do 5 000 korun je jen přestupek, který se řeší pokutou. Navíc často spoléhají na rafinované finty: alobalem vystlané tašky, kleště na odstřihování čipů nebo odvedení pozornosti personálu prodejny.

Pomoci by mohlo zavedení pravidla „třikrát a dost“, které po volbách slibovala zavést současná koalice. Třikrát spáchaný přestupek by byl automaticky trestným činem, za který už pachatel může skončit i ve vězení. Podle Karolíny Peake (VV) však projednávání tohoto bodu v nejbližší době nebude na pořadu dne.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka si myslí, že odhady britské společnosti se drží hodně při zemi, když říkají, že se z českých obchodů ztratí zboží v hodnotě 1,5 procenta jejich obratu. Podle Juračky to mohou být až tři procenta. To by znamenalo, že zmizí zboží až za 18 miliard.

(MFDNES)



Zpátky