Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Případ Karla Vaše policie odložila

Luděk Navara

Vaš, zodpovědný za vraždu generála Píky, se podílel na dalším procesu, ale zase unikl trestu. Je to jen jeden proces z mnoha. Státní soud 16. srpna 1949 posílá na šibenici Emanuela Čančíka za údajnou vlastizradu. Dne 5. listopadu je Čančík oběšen. Jedním z přísedících soudců v tomto zmanipulovaném procesu je Karel Vaš. Ten se krátce předtím podílel na procesu s válečným hrdinou Heliodorem Píkou, který rovněž skončil na šibenici. Soudy po roce 1990 o Vašově vině za smrt Píky nezapochybovaly, ale nepotrestaly jej. Za smrt Čančíka nebyl souzen vůbec. „Toto je poslední možnost toho člověka potrestat,“ říká brněnský zastupitel René Pelán, který trestní oznámení podal.

Jeho podání sice policie prošetřila, ale bez výsledku. „Nepodařilo se bohužel nalézt takové důkazy, ze kterých by bylo možno dovozovat trestní odpovědnost konkrétních osob,“ píše se v rozhodnutí policie. Spis byl už mezitím uložen k dokumentačním účelům. „Podáme stížnost na státní zastupitelství,“ říká Pelán. Podle jeho názoru by měl být čtyřiadevadesátiletý Vaš potrestán stejně, jako byla za vraždu Milady Horákové potrestána prokurátorka Brožová-Polednová. Vaš navíc figuruje v řadě dalších případů, kromě smrti Píky je podezřelý ze zabití Emila de Backera, nebo z krytí vraždy, které se dopustil člen komunistické bezpečnosti Antonín Kocánek.

Odbojová činnost skupiny Zvon, kterou Emanuel Čančík organizoval, není zcela jasná. Tajná policie jej vinila z pokusu o převrat. Spolu s Čančíkem bylo zabito dalších pět osob ze souběžných procesů. Čančík měl dvě dcery, v době jeho popravy bylo jedné sedm let, druhé tři roky.

(MFDNES)



Zpátky