Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Přišli o majetek podle Benešových dekretů, teď mají šanci na náhradu

Luděk Navara

Brněnská rodina Richterů nezapomněla na pětašedesát let starou křivdu, kdy kvůli Benešovým dekretům přišla o továrnu. Až včera (01. 09. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) dostala aspoň malou šanci, že za svůj majetek dostane náhradu.

V roce 1945 byla Oldřichu Richterovi znárodněna továrna Elektromotor SVET, kterou v Brně-Židenicích založil už jeho otec. Teď o náhradu za továrnu usiluje zakladatelův vnuk Petr Richter s dalším příbuzným Pavlem Richterem. „Můj otec se v tom podniku vyučil a pak se stal provozním ředitelem. V roce 1945 ho z místa vyhodili,“ popisuje Petr Richter.

Továrna, která tehdy měla přes 600 zaměstnanců, byla znárodněna podle Benešových dekretů. Ty výslovně uváděly, že za zabavený majetek bude vyplacena náhrada, jenže Richterovi ji nikdy nedostali. Naopak, po komunistickém převratu v únoru 1948 skončil Oldřich Richter v táboře nucených prací a rodina se musela z Brna vystěhovat.

O náhradu začali Richterovi usilovat až nedávno. Požádali o ni nejdříve ministra financí, neboť ten měl její vyplácení podle předpisů z roku 1945 na starosti. Samozřejmě, byli odmítnuti. A pak znova: před pěti lety je odmítl pražský městský soud, pak Nejvyšší správní soud. Důvody byly jasné: „Jestliže podle dekretu už dnes nejde nikomu znárodnit majetek, nejde podle téhož dekretu ani získat náhradu,“ napsali jim. Teprve včera Ústavní soud konečně dal Richterovým zapravdu. Nařídil ministerstvu, aby se jejich požadavkem zabývalo. „Nyní jsme řekli, že ministerstvo financí má povinnost v této věci rozhodnout,“ řekl soudce Vojen Güttler. I když podobný názor vyslovil Ústavní soud už před třemi lety, ministerstvo zatím nic nevyplatilo.

„Evidujeme 32 žádostí,“ říká mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka, ale celkovou požadovanou částku neodhadne. Protože se jedná vesměs o bývalé továrny, půjde o peníze v řádu milionů.

„Pokud vím, ta továrna existuje dál, platí se z ní daně do státní pokladny. Ale náhrada pro nás není,“ říká rozhořčeně Petr Richter. Soudce Güttler nevylučuje, že pokud ministerstvo bude žádosti o náhrady dál odmítat, skončí neúspěšní žadatelé znovu u Ústavního soudu.

(MFDNES)



Zpátky