Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Byt za hranicemi? Proč ne, stojí polovinu

Jitka Šrámková

Češi častěji kupují byty na německé straně hranic. Důvodů je několik. Nemají na očích trpaslíky ani vykřičené domy, ale především nemusí tolik provětrat své konto.

Proč kupovat rekreační byt v Železné Rudě, když na druhé straně hranice jste na mnohem nižší ceně. To dnes doporučují svým klientům realitní kanceláře. Na německou stranu hranice se přesouvají nejen Češi, ale i Němci. Vadí jim nemorální chování Čechů, kteří mají stále dvojí ceny - jedny pro Čechy a jedny pro Němce. Z toho důvodu prodávají nemovitosti, které před lety v Česku koupili. Trend nakupovat levnější byty k rekreaci na bavorské straně začal podle realitní makléřky klatovské pobočky firmy BIB Ilony Princlové zhruba před rokem a půl.

„V Bavorské Železné Rudě jsme nedávno prodali garsonku k rekreaci v kompletně zrekonstruovaném domě za 27 tisíc eur, byt 3+1 za 69 tisíc eur. To znamená přibližně tisíc eur nebo po převodu necelých 25 tisíc korun za metr čtvereční,“ vysvětlil vedoucí klatovské pobočky BIB Pavel Prokeš. Pro srovnání: na české straně BIB nedávno prodala nové byty v ceně 57 tisíc korun za metr čtvereční.

Plzeňan Martin nedávno koupil byt v obci Bodenmais, což je zhruba deset kilometrů od Železné Rudy. „V domě se sedmi byty je převážná část Čechů, kteří nakoupili kvůli výhodné ceně. Jednalo se o nemovitost v konkurzním řízení, takže cena byla zhruba 40 procent pod cenou podobných bytů v Česku,“ svěřil se Martin. Výhodné podle něj je, že má blízko lyžování na Javoru, sjezdovka je totiž vzdálená deset kilometrů. Bodemais je navíc i v pěkné přírodě, téměř v Bavorském národním parku.

Byty v Bavorsku prodává zhruba dva roky i největší plzeňská realitní kancelář Pubec. „Prodáváme tam rekreační byty i apartmány, jsou levnější,“ uvedla ředitelka realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová.

Lidé, kteří nemají jazykovou bariéru, dávají podle realitních makléřů přednost Bavorské Železné Rudě, protože je klidnější a nejsou zde otravní prodejci trpaslíků a veřejné domy jako na české straně. Podle Džupinové není výjimkou, že se na jejich kancelář obracejí i Němci, kteří tamní trh s realitami opouštějí.

Podle Tomáše Pflegera z klatovské pobočky realitní kanceláře Reality Soliter se není čemu divit. „Vesnice v bavorském pohraničí se vylidňují, protože tam není práce. Spousta domů je tam prázdných a marně, někdy i dva roky, čekají na nového kupce za velmi nízké ceny,“ uvedl Pfleger. „Dům, který se v Česku prodává za čtyři miliony, je v Německu za 2,5 milionu korun,“ podotkl.

Není tomu tak dlouho, co firma prodávala dům v německém Frauenau, tedy osm kilometrů od hranic, který si koupil český důchodce. „Desítky domů v této obci zejí prázdnotou,“ uvedl Pfleger. Podle něj jsou v německém pohraničí prodejné pouze domy v centrech měst, kde se dají otevřít obchody a provozovny.

„Lidé ukládají peníze také do stavebních pozemků například v Národním parku Šumava, ti bohatí nekupují šumavské domy, ale alpské usedlosti,“ dodal Pfleger. Podle Prokeše se šumavský realitní trh hodně mění. „Před pěti lety byl každý druhý klient Němec, který chtěl koupit v Česku dům, dnes ale Němci utíkají,“ sdělil. Důvodem je nejen to, že potřebují peníze z prodeje domu, ale i chování Čechů. „Je to tak padesát na padesát. Pořád jsou tu totiž dvojí ceny pro Čechy a Němce. Proto si Němci přivážejí firmy například na obkládání a další stavební práce z Německa,“ líčí Prokeš, který se čím dál tím častěji setkává i s tím, že do Bavorské Rudy to vyhání lidi nejen za prodejem domu, ale například i za večeří. Na české straně je totiž předražená.

(MFDNES)



Zpátky