Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Stasi-šifranti pracují pro NATO

Karel Hvížďala

Týdeník Der Spiegel a po něm média na celém světě se začala v minulých dnech zajímat o tajnou operaci z doby kancléře Helmuta Kohla, která zajistila hned po pádu berlínské zdi přechod špičkových kryptologů Státní tajné policie bývalé NDR na Západ. Tato operace byla až do 27. září 2010 veřejnosti utajena.

Na celé akci se podílel jen velice malý tým úředníků a protože podle usnesení německé vlády nemohli tito lidé být převedeni pod Spolkovou zpravodajskou službu BND, byla pro tuto operaci založena v lednu 1991 speciální sesterská společnost firmy Rohde & Schwarz GmbH, aby špičkoví matematici ovládající šifrování a dešifrování mohli pracovat pro Německo a NATO. Vědělo se totiž o nich, že dokázali dekódovat radiová spojení spolkových tajných služeb, a to dokonce i ty, po nichž probíhala komunikace těch nejutajenějších operací, jako bylo spojení s podzemní organizací Gladio. Ta měla totiž operovat na nepřátelském území v případě nějakého válečného konfliktu.

Východoněmečtí šifranti měli být oficiálně jako celá Stasi za vlády Hanse Modrowa rozpuštěni, ale protože o jejich výkonech ve Spolkové republice se vědělo, tehdejší spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble pověřil svého státního sekretáře Hanse Neusela, aby se se svými lidmi začal zajímat právě o otázky, které v minulosti zatěžovaly německo-německé vztahy: šlo jim nejen o konkrétné otázky, na které v Bonnu neznali odpovědi, ale také o důležité osobnosti a jejich znalosti. Kryptologové, o jejichž výkonech v SRN věděli, byli prý na seznamu důležitých osob velmi vysoko. A také, to je rovněž velmi důležité, Němci měli strach, aby se takoví špičkoví odborníci neobjevili na volném trhu, protože by je mohli zaměstnat a snadno přeplatit tajné služby ze zemí Blízkého východu, například Sýrie, která údajně o ně projevovala zájem. Němci měli naopak zájem, aby pomocí takto získaných odborníků mohli dekódovat zprávy v regionech, kam se sami doposud nedostali. Jak odhalené dokumenty ukazují, lidé pověření touto operací mohli v případě nutnosti použít i nekonvenční prostředky.

Východoněmecké odborníky dostal za úkol oslovit šéf obdobného oddělení ve Spolkové zpravodajské službě Otto Leiberich a dodneška si na svou služební cestu do východního Berlína velice dobře vzpomíná, protože pánové z bývalé Stasi ho na uvítanou oslovili soudruhu, ač už tak činili spíše z legrace, než ze zvyklosti. Kromě humoru pana Leibericha zaujaly samozřejmě hlavně jejich vysoké znalosti. Jako matematici si začali velmi brzy dobře rozumět. Kromě šéfa celého oddělení, který byl již poměrně starý, narodil se v roce 1937, se pan Leiberich zajímal hlavně o mladé lidi, protože potřeboval své oddělení posílit už také proto, že právě v roce 1990 bylo vyňato z působnosti zpravodajské služby a přesunuto pod Spolkový úřad pro bezpečnost a informační techniku, kde byl pověřen novými úkoly.

Ale ani do tohoto úřadu nebylo zařazení možné, proto se tehdy vládní úředníci obrátili na firmu Rohde & Schwarz, která byla dvorním dodavatelem kódovacích a dekódovacích zařízení pro NATO a německou vládu. Ta pak zaměstnala asi tucet východoněmeckých kryptologů. Firma vyrábí například bezpečné mobilní telefony, které není možné tak snadno odposlouchávat. Od roku 2004 je sesterská firma Rohde & Schwarz SIT tzv. bezpečnostním partnerem spolkového ministerstva vnitra. Jeden takový bezpečný telefon stojí v současné době v Německu 1250 euro. Používá ho i kancléřka Angela Merkelová a pochází právě z dílny bývalých zaměstnanců Stasi.

(www.rozhlas.cz)Zpátky