Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Auta na elektřinu převálcuje turbo

Vladimír Kaláb

Na probíhajícím pařížském autosalonu nemá americká společnost Honeywell jen vlastní stánek, její produkty jsou součástí expozic většiny automobilových značek. Turbodmychadla, která vyrábí její divize Transportation Systems, vhánějí dodatečný vzduch do spalovacích komor motorů, tím umožňují lepší spalování paliva, zvyšují výkon a rychlost automobilů. Loni klesly celosvětové tržby dopravní divize Honeywell kvůli globální recesi meziročně o čtvrtinu, v přepočtu na 68 miliard korun. Letos se trend obrátil, za první pololetí vzrostly tržby divize dopravních systémů o 30 procent na více než dvě miliardy dolarů, tedy přes 38 miliardy korun. "Budoucnost našeho byznysu je skvělá, do pěti let se zvýší počet aut s turbomotory o více než 70 procent," řekl Hospodářským novinám Alex Ismail, prezident Honeywell Transportation Systems, v telefonickém rozhovoru z Paříže.

HN: Které produkty a které technologie představuje firma Honeywell na pařížském autosalonu?

Trvalo by velmi dlouho vyjmenovat všechny produkty a technologie, které tady máme. Letos uvedeme na trh rovných sto nových motorů s turbodmychadly značky Honeywell. Některé představujeme tady v Paříži, například D6 turbodiesel značky Mercedes, nový D8 turbodiesel pro Land Rover a řadu dalších motorů. Prostě letos se naše turbodmychadla objeví ve stovce nových aut všech světových producentů. Je to část našeho pětiletého projektu, do roku 2015 budeme pracovat na čtyřech stovkách nových motorů.

HN: Které značky jsou vašimi největšími zákazníky?

Mohl bych jmenovat všechny, globální koncerny jako General Motors, Ford, všechny evropské výrobce osobních aut a lehkých užitkových vozů, jako jsou Volkswagen, Peugeot, Renault, Opel. A musím připomenout, že množství turbomotorů používá i automobilka Škoda. Samozřejmě dodáváme i japonským značkám, jako jsou Honda, Mazda, Toyota. Našimi zákazníky jsou i velké čínské automobilky. Honeywell dodává turbodmychadla i výrobcům nákladních vozidel, třeba značek Scania, Hino či Nissan Diesel. Náš celosvětový tržní podíl převyšuje 50 procent.

HN: Kolik procent aut je vybaveno turbomotory? Jaký vývoj tohoto podílu očekáváte?

Když se díváte na celosvětový trh, tak dnes 23 procent produkce všech motorových vozidel používá turbo, ať již ve spojení s dieselovým, nebo benzinovým motorem. Tento podíl ovšem rychle roste. Pokud zůstane toto tempo zachováno, bude mít v roce 2015 turbomotory 40 procent všech vyráběných vozidel.

HN: Ve kterém regionu se počet aut s turbomotory zvýší nejvíce?

Vývoj bude v jednotlivých regionech odlišný. V Evropě má dnes turbomotory 62 procent aut. V roce 2015 to bude pravděpodobně kolem sedmdesáti. Ve Spojených státech to je dnes 6 procent aut a tento podíl se zvýší asi na 20 procent. V Indii se dnešních 30 procent zvýší přibližně na 40 procent. V Číně má turbomotory 12 procent aut, za čtyři roky jich bude asi 20 procent.

HN: Z čeho usuzujete na rozšíření turbomotorů?

Současným a stále sílícím trendem je čistý provoz aut, snižování škodlivých emisí. A v tom hrají turbomotory jednu z klíčových rolí. Pro firmu Honeywell vypadá budoucnost velmi, velmi dobře.

HN: Turbomotory zvyšují výkon a rychlost aut. Jak souvisí vyšší výkon se snižováním emisí?

Právě turbodmychadla jsou perfektním řešením, je to jednoduché. I malý motor, pokud je vybaven turbodmychadlem, nabízí výkon většího motoru. Ale pokud jde o spotřebu paliva a množství emisí, zůstává malým motorem. Automobilky mají v současnosti velký problém, musejí čelit všeobecně se zvyšující hmotnosti vozidel. Ta se zvyšuje kvůli rostoucímu počtu bezpečnostních prvků, kvůli většímu pohodlí cestujících, kvůli bohatší výbavě vozů. Takové vozy se nyní těžko prodávají. Zákazníci na celém světě totiž nejsou připraveni akceptovat to, že kvůli lepší výbavě a vyšší bezpečnosti musí mít auto vyšší spotřebu, čili dražší provoz. Nejlepším technologickým řešením je tedy turbodmychadlo. Nabízí zákazníkovi výkon, jaký očekává a jaký je dostatečný i pro těžší vůz, aniž se obětuje cokoli z bezpečnosti či pohodlí kvůli tomu, aby automobil vyhověl požadavkům na nižší emise. Turbodmychadlo ve spojení s motorem nabízí o dvacet až čtyřicet procent nižší spotřebu paliva a nižší emise.

HN: Turbomotory ale nejsou jediným prostředkem snižování emisí, podle expertů mají vliv i kvalita pneumatik nebo plynulost dopravy.

Samozřejmě existují i jiné technologie, ale turbodmychadla nabízejí nejrychlejší řešení problému globálního oteplování při nižších nákladech na jedno vozidlo než jiné technologie. Za 1600 dolarů na auto mohou snížit emise o 35 až 40 procent. Ano, lepší řízení dopravy, lepší pneumatiky, snížení hmotnosti vozidel nebo přímé vstřikování paliva mohou jako doplňkové metody přispět k takovým úsporám, jaké nabízejí turbodmychadla.

HN: Snižování emisí je cestou k "zeleným" autům, která nezatěžují životní prostředí. Nižší emise dnes produkují i hybridní pohony kombinující spalovací motor s elektromotorem či auta na zkapalněný zemní plyn. Elektromobily mají dokonce nulové emise. Nejsou elektromobily perspektivnější než vozy s turbomotory?

Elektromobily samozřejmě budou existovat, ale ve specifickém segmentu. Jsou dobré pro dopravu ve městě s množstvím zastavení a rozjezdů. Určuje je k tomu i dojezd kolem 150 kilometrů. Pro městský provoz musejí být elektromobily malé kvůli parkování i kvůli tomu, že samotná karosérie i prostor pro cestující nesmějí být těžké, protože značnou část hmotnosti zaberou akumulátory. Zaberou i prostor, takže v takovém voze nebude příliš místa pro zavazadla. Elektromobily určitě nebudou sloužit k dálkovým jízdám.

HN: Jaký podíl budou mít na produkci automobilů podle vás elektromobily?

Když poslouchám názory většiny automobilových výrobců, tak nejvíce optimistická předpověď pro rok 2020 je 10 procent, nejpesimističtější 5 procent elektromobilů v celosvětové produkci vozidel. Oproti tomu se odhaduje, že turbomotory v segmentu nafty, benzinu, zemního plynu i hybridních pohonů budou v roce 2020 v polovině všech vyráběných vozidel, někteří experti dokonce tvrdí, že v 70 procentech. Turbo prostě elektromobily převálcuje. Pokud jde o elektromobily, nelze počítat jen emise vozidla, ale emise vznikající v celém řetězu výroby elektřiny. Žádný elektromobil nemůže být přátelský k životnímu prostředí, jestliže na začátku musíte postavit elektrárnu. Zatímco náklady na turbo zvýší cenu auta, jak jsem již uvedl, průměrně o 1600 dolarů, náklady na zřízení elektrických dobíjecích stanic, na recyklaci odpadu z elektráren, na výrobu a recyklaci akumulátorů by cenu vozidla zvýšily o 7500 dolarů. A k tomu se musejí připočítat i náklady na těžbu a dopravu uhlí pro elektrárny, na likvidaci emisí elektráren. Budou s takovými auty skutečně spojeny nižší emise, budou taková auta prodejná?

(zkráceno)

(www.ihned.cz)



Zpátky