Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2010


Další hranice vývoje jaderných zbraní překročena

Gita Zbavitelová

Írán už překročil kritickou hranici vyzbrojení balistických střel jadernými hlavicemi. Podle izraelského serveru Debkafile to konstatuje nejnovější zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Spojené státy na ni adekvátně nezareagovaly, a tak se tam minulou neděli vypravil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s varováním. Podle zdrojů serveru Američanům připomněl, že NATO ví, že Írán má už nyní střely, které dokáží zasáhnout Evropu, a navíc neskrývá, že bude v jejich vývoji pokračovat.

Minulý týden (od 13. 09. 2010 - pozn. red. CS-magazínu) oznámila íránská opoziční skupina s názvem Íránská národní rada odporu, že Írán má novou tajnou továrnu na obohacování uranu. Zařízení se skrývá hluboko v horách nedaleko Kazvinu asi 120 kilometrů severozápadně od Teheránu, cituje íránskou opozici agentura AFP. Podle mluvčího skupiny Alího Rézy Džafarzádího spadá tajná továrna pod ministerstvo obrany a její výstavba začala v roce 2005. Teherán už do projektu investoval sto milionů dolarů a dokončil jej z 85 procent. Skupina uvedla, že informace získala od zdrojů z Íránu.

Džafarzádí na tiskové konferenci ve Washingtonu ukázal i satelitní fotografie místa, kde jsou vidět čtyři vchody a tunel. Nad tím se tyčí stometrová hora, která má podle expertů zablokovat radioaktivní záření, k čemuž obvykle stačí osmdesát metrů. Hory zároveň chrání továrnu před bombardováním. Tunel je osm metrů široký a 200 metrů dlouhý a vede hluboko pod zem do tří prostorných dvoran, kde mají být instalovány centrifugy na obohacování uranu.

Spojené státy zpočátku nereagovaly ani na toto sdělení. Pár dní nato překvapivě oznámily, že o zmíněném íránském zařízení vědí, ale že nejde o jadernou továrnu. Komu tedy věřit? ptá se izraelský deník Ha-arec. List připomíná, že Íránská národní rada odporu se v podstatě překrývá s Lidovou organizací mudžáhidů Íránu, která vznikla v sedmdesátých letech jako hnutí kombinující levicovou ideologii s islámem a v rámci svého programu svrhnout íránského šáha útočila i na americké diplomaty. To ji přivedlo až na seznam teroristických organizací ve Spojených státech, ale nedávno z něj byla vyškrtnuta.

Stejná organizace však v roce 2002 podobným způsobem odhalila existenci zařízení na obohacování uranu v Natanzi a výstavbu těžkovodního reaktoru v Araku. Mudžáhidové mají v Íránu prokazatelně dobré kontakty, i když také přinesli zprávu, že Írán zahájil výrobu biologických a chemických zbraní, která se ukázala jako nepodložená. Je jasné, že organizace má eminentní zájem na stále tvrdších protiíránských sankcích, které, jak mudžáhidové doufají, zastaví íránský zbrojní program. Je však také pravda, že Írán v posledních měsících oznámil úmysl vybudovat dalších deset továren na obohacování uranu, zvažuje věrohodnost zprávy bez jednoznačného závěru Ha-arec.

Zpravodajské zdroje serveru Debkafile rovněž upozorňují, že Írán začal tajně stěhovat nejcitlivější jaderný výzkumný materiál ze severního Teheránu a Araku do obřích skladišť okolo reaktoru v Búšehru, kam začali Rusové nedávno zavážet jaderné palivo. Přivážejí i vyspělé rakety z jižní provincie Chúzestán. Teherán je přesvědčen, že Búšehr je díky oficiálnímu zavážení paliva v bezpečí před případným leteckých útokem, který by mohl zamořit okolí radioaktivitou. Podle nedávného nového plánu íránského vedení se tak nyní Búšehr proměňuje v jedno z nejvýznamnějších vojenských zařízení v zemi.

Podle zdrojů serveru se má v Búšehru nalézat i tajné výzkumné jaderné pracoviště, hangáry s nejvyspělejšími zbraněmi a součástkami, které si íránský režim přeje utajit, a laboratoře zabývající se vývojem nových zbrojních systémů. Všechna tato zařízení byla dosud roztroušena po celé zemi a nyní se ruší a stěhují. Kvůli realizaci plánu řekli Íránci dokonce Rusům, aby vyklidili prostory, které obývali 15 let, a uvolnili je novým továrnám.

(www.rozhlas.cz/cro6)



Zpátky