Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2010


Kalousek si udělal z ministerstva svou zbraň

Petr Vašek

Miroslav Kalousek umí využít obrovských pravomocí ministra financí opravdu dokonale. Hloubková kontrola, kterou Kalousek poslal na Úřad vlády, jehož jednu ze sekcí vedl v letech 2007 až 2009 tehdejší vicepremiér a současný ministr obrany Alexandr Vondra, je totiž jen malou ukázkou toho, jak dovede místopředseda TOP 09 držet v šachu své politické soupeře.

A vůbec přitom nemusí jít - jako v případě Vondry - o politika, který chce odstřihnout Kalouskova blízkého přítele Richarda Hávu od zprostředkovatelských provizí za armádní zakázky.

Lekce pro Johna i ČSSD

O tom, jak je "nešikovné" znepřátelit si Kalouska, by mohl vyprávět kromě Vondry třeba ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John. Ten ještě na konci července hrozil kvůli tomu, že mu Kalousek nařídil ještě letos ušetřit 1,2 miliardy, odchodem z vlády. Rozzlobený Kalousek mu pak hned na začátku srpna navrhl na příští rok snížit rozpočet o víc než 10 miliard. John sice škrty v rozpočtu vnitra na vládě uhrál na 8,3 miliardy, ale i tak je od té doby kvůli tvrdému šetření nepopulární jak u policistů, tak i u hasičů.

Právě tvrdé šetření na vnitru bylo přitom podle Johna jedním z důvodů propadu Věcí veřejných v komunálních a senátních volbách.

Kalousek ale umí státní finance použít i proti opozici. Pro rok 2011 například zastavil státní spolufinancování evropských fondů pro kraje, které ovládá ČSSD. Kraje přitom předběžně počítaly, že jim stát přispěje na spolufinancování fondů EU dvěma miliardami. Místo toho se nechal ministr financí tři týdny před volbami "přemluvit" od Starostů a nezávislých, kteří kandidují ve volbách s Kalouskovou TOP 09, aby poslal miliardu na spolufinancování evropských fondů městům a obcím. Právě v nich totiž mají Kalouskovi političtí spojenci z řad starostů velký vliv. Lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který zároveň šéfuje poslaneckému klubu TOP 09, pak "přemluvení" Kalouska prezentoval jako svůj předvolební úspěch.

Na ČEZ mi nesahejte

Kalousek ale uměl státní finance použít pro své zájmy už v Topolánkově vládě. Třeba v roce 2008 potrápil při přípravě rozpočtu někdejšího šéfa KDU-ČSL a svého tehdejšího vnitrostranického oponenta Jiřího Čunka. "Čunek přišel za Kalouskem s tím, že chce pro místní rozvoj další dvě miliardy. Kalousek mu dal 30 milionů a Čunek musel ustoupit," vzpomíná jeden z poslanců ODS.

Kalousek ale umí z ministerstva financí pevně řídit i státní a polostátní podniky a zvyšovat díky tomu svůj politický vliv. ODS dodnes straší vzpomínka na to, jak Kalousek (přes odpor tehdejšího ministra průmyslu Martina Římana) v letech 2007 a 2008 osobně řídil prodej 4,6 procenta akcií ČEZ, jak za ně získal nečekaně dobrých 34 miliard a jak to pak prezentoval jako svůj úspěch. I proto chtěl současný premiér Petr Nečas při jednání o vládě řízení státních a polostátních podniků Kalouskovi vzít. To se ale šéfovi ODS nepovedlo.

(www.ihned.cz)



Zpátky