Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Prodavači si stěžují na útoky zlodějů

Jan Brož

Prodejny Albert údajně přišly o stálou ochranku. V anonymním dopise o tom informují zaměstnanci prodejen. Jsou zoufalí, protože jim zloději kradou zboží před očima a nic si z toho nedělají. Pracovníkům prý i vyhrožují. Firma odmítá, že by její prodejny zůstaly bez ochrany.

"V prosinci 2010 byla zrušena stálá ostraha (uniformovaní strážci pozn. red.) prodejen Albert v Praze. Denně zaznamenáváme chybějící zboží za zhruba 10 tisíc korun na jedné prodejně, za měsíc to je střízlivým odhadem čtvrt milionu korun. Zaměstnanci jsou zoufalí, neboť je jim ze strany zlodějů vyhrožováno násilím," píší nespokojení pracovníci.

Lidé jsou prý demotivováni, protože jakékoliv dražší a dobře prodejné zboží, které do pultů doplní, je za chvíli pryč. Zákazníci prý zaměstnance prodejen neustále upozorňují na zloděje, kteří odcházejí bez zaplacení s plnými taškami i košíky. O svátcích pak Ahold podle zaměstnanců hlídky posílil, ale od ledna je ochranka opět pryč. "Ano, je to tak, ochranka zmizela skoro všude a hodně se krade. Mezi prodejnami se to hodně řeší," řekla iDNES.cz vedoucí jedné z pražských prodejen pod podmínkou anonymity.

Společnost Ahold informace o zrušení uniformovaných strážců nepopírá ani nevyvrací. Odmítá však, že by její prodejny zůstaly bez ochrany. "Všechny naše prodejny jsou součástí systému ochrany, který jsme modernizovali před dvěma lety, a který se prokázal efektivnější, než systém předchozí. Způsob ochrany jednotlivých prodejen je založený na jejich interním bezpečnostním hodnocení, kde ke každé kategorii náleží určitý stupeň ochrany," uvedl mluvčí prodejen Petr Chadraba s tím, že strážci v uniformách jsou jednou z mnoha součástí tohoto systému. Firma podle něj pravidelně vyhodnocuje data o krádežích a po jejich zanalyzování pak operativně upravuje způsob, kterým prodejny chrání. "V uplynulém období jsme zavedli několik nových opatření v bezpečnostním zajištění prodejen. O principu opatření a jejich regionálním rozšíření z pochopitelných důvodů veřejně neinformujeme," řekl Chadraba s tím, že Praha je ale místem, kde jsou prodejny hlídány nejvíce.

Do nových bezpečnostních opatření podle Chadraby patří například zřízení takzvaných mobilních hlídek. Právě ty ale zaměstnanci kritizují. "Mobilní hlídka korzuje mezi několika prodejnami. Když se ale stane nějaký incident a zaměstnanec stlačí nouzové tlačítko, dojezd této hlídky je v reálu tak půl hodiny. A žádný zloděj tam na ně čekat nebude," uvádějí zaměstnanci.

Dalším opatřením na snížení krádeží je podle mluvčího Aholdu také takzvaný systém trezoru v trezoru, kdy pokladní nemají v kasách příliš velký obnos peněz. Na krádež peněz z pokladen si však zaměstnanci nestěžují.

(MF DNES)



Zpátky