Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Štědrý den? Zlodějské hody, loupí se hlavně v kostelech

Marek Kerles

Farář na bohoslužbě, fara prázdná. Tento základní předpoklad využívají v Česku zloději církevních památek ke krádežím o Vánocích či přímo na Štědrý den. Zástupci církve potvrzují, že ani během Vánoc v Česku nijak nepolevuje snaha zlodějů odnést z far a kostelů to, co v nich ještě zbylo. Právě naopak. Vánoce jsou pro zloděje vítanou příležitostí. "Skutečně evidujeme řadu případů krádeží přímo na Štědrý den, kdy jsou duchovní zaměstnáni třeba půlnoční bohoslužbou," řekl LN diecézní konzervátor Arcibiskupství pražského Vladimír Kelnar. Zloději pak podle něj dokážou vyloupit faru nebo kostel v místech, kde se bohoslužba nekoná. "Už jsme z těch krádeží, proti kterým nám stát nijak účinně nepomáhá, opravdu znechucení, zoufalí a rezignovaní," uvedl Kelnar.

V Česku se podle něj od roku 1990 ztratilo z kostelů a kapliček přes milion uměleckých předmětů, což nemá ve světě obdobu. "Česko tak mimo jiné hlavní měrou přispělo k tomu, že cena barokního umění v Evropě výrazně klesla. A to kvůli tomu, že je evropský trh zaplaven kradenými českými obrazy, sochami a dalšími uměleckými předměty," tvrdí Kelnar. Například kostel v Doksanech u Litoměřic byl podle něj vykraden už šestadvacetkrát, když už v něm prakticky nic nezbylo, zloději naposledy odvezli varhany. "Přivezli si na to kamion," kroutí hlavou Kelnar.

Ačkoliv počet krádeží církevních památek, v nichž Česko vede světový žebříček, lze podle Kelnara částečně zdůvodnit ateismem Čechů a neúctou k církevnímu odkazu, svou roli hraje i malá snaha státu dlouhodobě nelichotivý trend zastavit. "Speciální policejní tým vyšetřující tento typ kriminality byl Policejním prezidiem rozpuštěn a ani ministerstvo kultury nejeví velkou snahu, aby nám pomohlo zbytky uměleckých předmětů v kostelích ochránit," stěžuje si Kelnar.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky