Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Ve stínu J&T

Ondřej Kundra

Vyšetřování případu Drobil odkrývá další detaily tajného financování ODS. Měsíc po prozrazení úplatkářské aféry na ministerstvu životního prostředí se otáčejí karty. Bývalý ministr Pavel Drobil začíná v ODS opět stoupat: před několika dny povýšil na ideového šéfa strany. Naopak Libor Michálek, který korupční čachry na jeho ministerstvu zachytil na nahrávkách (a Drobil ho za to vyhodil z postu šéfa Státního fondu životního prostředí), zůstává dál bez práce. Už brzy ale může být vše jinak. V případu se totiž teď objevila nová fakta, která posilují podezření, že zelené ministerstvo skutečně mohlo sloužit k černému financování občanských demokratů.

Hybatelem je opět korunní svědek Libor Michálek. Ten totiž nyní vypověděl, že ho loni Drobilův poradce Martin Knetig nutil, aby za mimořádně podezřelých okolností nechal převést podstatnou část peněz, jimiž disponoval Michálkův fond, do J&T Banky a PPF Banky. Především první adresát tohoto královského vkladu může mít v příběhu financování ODS zásadní význam, ale ještě předtím, než se k němu dostaneme, je nutné připomenout pár důležitých detailů. Fondem ročně proteče přibližně dvacet miliard korun, a kdyby část z nich opravdu skončila právě u J&T Banky, představovalo by to pro ni velmi lukrativní obchod. Úplné podrobnosti není možné zjistit, ale na českém trhu platí, že v porovnání s lídry typu Komerční banky nebo České spořitelny disponuje J&T Banka výrazně menší sumou „volných peněz“, které může dál se ziskem půjčovat. Pár uložených miliard z fondu by její obchodní možnosti výrazně zvětšilo a v nejisté době finanční krize jde navíc o záruku jistého a pravidelného zisku: na rozdíl od soukromých institucí fond své peníze ukládá většinou na delší dobu, a nehrozí tedy, že by si je kdykoli rychle vybral a ohrozil tak finanční stabilitu banky.

Systém vyvedení peněz a nelegálního obohacení z nich ve prospěch další politické kariéry ministra Drobila a pro potřeby nelegálního financování ODS popsal Knetig v obecné rovině na Michálkových nahrávkách: měl fungovat tak, že fond osloví dopředu vytipovanou banku a za určitý obnos uloží finanční prostředky právě u ní. Knetig, který po provalení případu zmizel v zahraničí a stále není jasné, kde je, nabízel recept i na to, kdyby v soutěži (fond musel ze zákona oslovit více bank) nabídl někdo lepší podmínky. V tu chvíli by nastoupil do hry Knetigem vybraný „nezávislý“ poradce, který by předem domluvenému finančnímu domu umožnil podat pod rukou druhou nabídku, s níž by mohl vyhrát. Odměnou za to by pak banka odeslala jednotlivým politikům nebo přímo politické straně sjednanou provizi.

Jak nyní přitom upozornil internetový server Česká pozice, byla to právě J&T Banka, u níž se loni na podzim rozhodli občanští demokraté vzít zhruba stomilionový úvěr na pokrytí „sekery“ za tři poslední volební kampaně. ODS za ně utratila minimálně 270 milionů, a vzhledem k tomu, že toto financování rozhodně nešlo umořit státním příspěvkem za poslanecké a senátorské mandáty, jedinou možností, jak dluhy splatit, byl bankovní úvěr. Klíčová otázka tedy je, jestli a jakou roli J&T Banka hrála ve zvažovaném tajném financování ODS a zda náhodou zmíněný stranický úvěr nějak nesouvisel se snahou nalít do banky státní peníze z fondu.

Pokud může v obecné rovině popisovat kroky vlády v oblasti zprůhledňování veřejných zakázek, dokáže Petr Nečas mluvit dlouho a zapáleně. Pokud ovšem dojde na problematické případy spojené s jeho stranou, atmosféra se mění. Položit dotaz na tiskové konferenci není možné, komunikace tak probíhá jen prostřednictvím SMS zpráv. „Pan Knetig s financováním ODS nikdy neměl cokoli společného. Neexistuje žádná souvislost mezi Státním fondem životního prostředí a financováním ODS,“ píše premiér. Přesto není možné brát Michálkovo svědectví na lehkou váhu. Jak totiž nyní Respekt zjistil, Knetig v posledních měsících do J&T Banky chodil pravidelně, její zaměstnanci ho často viděli jednat ve vnitřní uzavřené kavárně, která není přístupná veřejnosti, mohl zde tedy sehrát roli jakéhosi stranického emisara pro „špinavou práci“. Nevíme, jestli se tu Knetig při schůzkách zaštiťoval ODS, jisté nicméně je, že od začátku patřil mezi nejbližší spolupracovníky ministra Drobila, který zároveň zastával funkci stranického místopředsedy. „Nikdy jsem ho nepověřil, aby dojednával vyvedení peněz z fondu. Ani aby zajistil nelegální financování ODS či mé osoby,“ tvrdí Pavel Drobil. „Neumím si vysvětlit, proč to říkal.“

Světlo do věci by dnes mohl vnést především hlavní mozek volební kampaně ODS, který měl přehled o všech důležitých finančních tocích strany, Ivan Langer. Právě o něm totiž Knetig v Michálkových nahrávkách mluví jako o muži, který má na starosti „pokladnu ODS“ a její „mimorozpočtové financování“. „Jsem soukromá osoba, nic vám neřeknu. Tečka,“ reaguje Langer na pokus zeptat se ho na financování ODS a hovor předčasně končí.

O moc konkrétnější není ani současný hlavní manažer strany Jan Kočí. „Detaily k výši úvěru a název bankovního domu, od kterého ODS úvěr čerpá, jsou naší interní záležitostí, kterou nesdělujeme,“ přichází poté, co si Kočí vyžádal dotazy písemně, obecná reakce od mluvčího partaje Tomáše Bartovského. „Odmítáme jakoukoli souvislost mezi kauzou na Státním fondu životního prostředí a financováním ODS,“ opakuje mluvčí slova svého šéfa. Proč tedy ODS například zcela jasně nevyloučí možnost, že J&T Banku požádala o úvěr, čímž by okamžitě utnula spekulace, že to nějak mohlo souviset s pokusem nestandardně vyjmout peníze z fondu v její prospěch? „Rozumím, kam tím míříte, ale víc k tomu nebudu sdělovat,“ říká Jan Kočí, zatímco premiér nereaguje vůbec. A sdílnější není ani mluvčí J&T Banky Petr Málek. „Ke konkrétním klientům, k jejich úvěrům či vzájemným jednáním se nevyjadřujeme,“ říká Málek. „Podezření z porušení zákona ale rozhodně vylučujeme.“

Rozlousknout spekulace kolem černého financování ODS může nyní jako jediná policie. Podle dostupných informací detektivové protikorupční jednotky zatím k věci přistupují s větším odhodláním něco zjistit než v minulosti, kdy korupci ve vyšších patrech politiky zametali pod koberec. „Celý případ prošetřujeme v souvislostech,“ říká šéf protikorupční policie Libor Vrba. Co přesně to znamená, ale není jasné. „Konkrétní detaily nelze v této fázi prověřování sdělovat,“ dodává Vrba.

Oproti podezření na manipulaci půlmiliardového tendru na vybudování softwaru pro sčítání lidu na Českém statistickém úřadě policejní razance nicméně přece jen o něco zesílila. Tehdy totiž kauzu vyšetřoval pouze jeden detektiv, který si svou osamocenost vyložil jako nezájem nadřízených někoho obvinit. Teď na rozkrývání praktik na ministerstvu životního prostředí pracují dva specializované týmy o deseti lidech.

Detektivové už vyslechli všechny klíčové hráče a zabavili řadu důležitých dokumentů. „Je to priorita, které věnujeme mimořádnou pozornost,“ tvrdí ředitel Vrba. Zkušenost z minulosti sice velí k maximální obezřetnosti, hlavní aktér případu Libor Michálek, který do policejní práce vidí, nicméně vykazuje i po měsíci opatrný optimismus. „Z toho, na co se policisté ptají a jak jdou do hloubky, mám stále pocit, že to tentokrát chtějí rozplést,“ říká Michálek s tím, že i nadále jim v tom bude maximálně nápomocný.

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) Michálkův rychlý návrat na Státní fond životního prostředí nechystá. Na místo chce vypsat výběrové řízení, zda se do něj bude moci přihlásit i Michálek, však ministr sdělit nechce. Koaliční strany TOP 09 a VV opakovaně po ODS Michálkovo jmenování do vedení fondu požadovaly, což prý stále trvá, zástupci ODS to ale vždy označili za „nepřijatelné“. „V případě, kdyby pan Michálek v soutěži vybrán nebyl, stále platí naše nabídka, aby šel pracovat na jednu z vedoucích pozic do Státního fondu dopravní infrastruktury,“ říká ministr dopravy Vít Bárta (VV). Michálek za svoji prioritu však i nadále označuje návrat do Státního fondu životního prostředí.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky