Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Nejlepší československý stíhač

Nejlepší československý stíhací pilot druhé světové války neněmecké národnosti se jmenuje Ján Režnák a dnes žije ve slovenských Piešťanech. Má na svém kontě 203 bojových letů a 32 potvrzených sestřelů. Připadá Vám toto jméno neznámé? Nevybavujete si jeho jméno? Nedivím se, tento muž totiž bojoval v armádě Slovenské republiky.

Byl nasazen na východní frontě a po návratu na Slovensko útočil na americké bombardéry. Po rozpadu Československa působil Režnák v leteckém pluku č. 3. Létal na stíhacích dvouplošnících Avia B-534. V únoru 1942 jej poslali na přeškolení do dánského města Growe. Právě tam se dostal k moderním Messerschmittům Bf 109. Při bojovém nasazení pak Režnák se svou letkou operoval na východní frontě nad Kavkazem, Azovským a Černým mořem, především však nad Kubáni.

Byl celkem třikrát sestřelen, poprvé přistál na ledové kře v Azovském moři a zcela promrzlého jej zachránila německá loď. Kamarádi již zapíjeli jeho smrt. Podruhé byl jeho stroj těžce zasažen u Novorossijska. Podařilo se mu přistát v poli s bavlnou, dostal se z letadla a omdlel. Našli ho rumunští vojáci. Naposled byl sestřelen u Krasnodaru: „Byli čtyři. Naši mě z řídící věže jenom pozorovali a čekali jak dopadnu“, komentoval pilot svůj sestřel. Režnákova letka č. 13 byla vůbec nejúspěšnější bojovou jednotkou slovenských vzdušných sil. Proto zůstala na východní frontě nejdéle. Na Slovensko byla přesunuta až poté, co začaly americké bombardéry útočit na slovenské zbrojovky. Ale tehdy jednotka narazila na své technické limity. Proti Američanům, kteří útočili na Slovensko s desítkami moderních letadel Mustang P-51, neměla jednotka šanci.

Jedna z velkých vzdušných bitev mezi Slováky a Američany proběhla 26. července 1944. Slováci utrpěli velké ztráty a tím vlastně bojová činnost slovenského letectva za války skončila. Nedlouho po válce byl pilot za svou účast v boji proti Sovětskému svazu postaven před soud, který jej však osvobodil. V únoru 1948 byl poslán do civilu. Na Slovensku ho dnes málokdo zná, bojoval pro ně na nesprávné straně, ačkoliv bojoval za svou rodnou zemi.



Zpátky