Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2011


Nemáme dostatečně nezávislou policii a justici

Vít Šimánek

Podle právníka a předsedy správní rady Transparency International Václava Lásky se nic nezmění, pokud se nenastaví nový mechanismus financování politických stran.

Jsme v kauze Drobil svědky nějakého vybočení z normálu, nebo jde o odhalenou špičku pověstného ledovce mimorozpočtového financování politických stran?

Jsem si naprosto jist, že jde o systémovou věc. V Transparency International dlouhodobě tvrdíme, že financování politických stran je neprůhledné a že to, co legálně dostávají ze státního rozpočtu, od členů a sponzorů, neodpovídá jejich výdajům na předvolební kampaně. Čili tyto další peníze musejí brát někde jinde. Pravděpodobně jsou generovány z podobné činnosti, kterou odhalila kauza, jež nyní praskla.

Před lety jste působil u finanční kriminálky. Myslíte, že policisté nyní měli šanci rozkrýt a vyšetřit aféru Drobil?

Podobné případy jsou vyřešitelné a dotažitelné až před soud. Máme potřebné nástroje i zákony, ale obávám se, že k tomu nemáme dostatečnou nezávislost justice, policie a státního zastupitelství. Pokud se podobná kauza dotýká vysoce politicky postavených osob, tlaky na orgány činné v trestním řízení jsou obrovské a vedou k tomu, že se takové případy neřeší.

Proto podle vás ministr vnitra Radek John pana Michálka odkázal s jeho podezřením na novináře, nikoli na policii?

Nevím, proč zrovna tohle udělal. Možná v tom hraje roli jeho novinářská minulost, takže má větší důvěru ke svým bývalým kolegům než k policii.

Kdyby váš tým před deseti lety dostal podobný případ, myslíte, že by ho dotáhl do konce, nebo ho kvůli politickým tlakům zametl pod koberec?

Když jsem v roce 2003 končil, byla podle mne mnohonásobně vyšší šance to vyšetřit, než mají policisté dnes. Jinými slovy od té doby se situace, co se týče nezávislosti policie, výrazně zhoršila.

Podle Michálkových nahrávek šlo v kauze Drobil až o půlmiliardové částky, které měly skončit na kontě ODS. Má tento případ takovou výbušnost, aby v jeho důsledku padla dokonce vláda?

Z mého pohledu není až tak důležité, zda tato vláda padne, nebo ne, ale kdo by eventuálně přišel po ní. Celý ten problém se totiž rekrutuje ze samé podstaty politického systému, tedy z neprůhledného financování politických stran. Pokud by Nečasovu vládu vystřídali lidé, kteří jsou také produktem současného mechanismu fungování politických stran, nic by se nestalo. K vládní a zákonodárné moci by se totiž neměly dostávat osoby, které kvůli růstu v rámci své strany musely užívat korupčních praktik.

(Deník.cz)



Zpátky