Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Boj s korupcí prý není prospěšný

Vladimír Kaláb

Nejviditelnějším pivovarníkem v Česku je bezesporu Stanislav Bernard. Jeho hlava se švestkovou rádiovkou zdobí každou láhev nealko piva Švestka. Z ruin pivovaru v Humpolci vytvořil Rodinný pivovar Bernard. Firmu prosperující bez ohledu na krize, kterou proslavily i vtipné reklamy. Stanislav Bernard je známý nejen smyslem pro humor, ale především konzervativními názory, smyslem pro fair play a odporem ke korupci.

* LN Jste spoluzakladatelem nadace proti korupci, ta ale nebyla dosud zaregistrována. Proč?

Přihlášku k soudní registraci vypracovala advokátka Lenka Deverová, spolutvůrkyně zákona o nadačních fondech. O přihlášce rozhodovala vrchní soudní úřednice Janečková, jmenovkyně Karla Janečka z firmy RSJ, který nadaci vymyslel. Vrchní soudní úřednice naši přihlášku zamítla s tím, že boj proti korupci není obecně prospěšná činnost. Ministr spravedlnosti Pospíšil označil tuto situaci za šílenou. Já říkám, že to je zábavné. Teď ladíme statut, jednací řád. Dál to komentovat nebudu.

* LN Skutečně považujete vyjádření soudu za zábavné?

Já to rozhodnutí považuji za úsměvné a neberu je vážně. Pokud by to takhle mělo být, pak se soudy jako nezávislý pilíř demokracie mohou jít spláchnout do záchodu.

* LN Co je cílem nadace?

Boj s korupcí.

* LN Chvályhodný, ale obecný cíl. Jak chcete bojovat konkrétně?

Máme tři okruhy. Chceme odměňovat lidi, kteří najdou odvahu a korupci někomu dokáží a budou za to perzekvováni, jako je třeba bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Nebo případ policisty, který poukázal na to, že u nich v autodílně se rozkrádají díly, a za to mu vyhrožovali smrtí členů jeho rodiny, nakonec je bez práce. Takových lidí je víc, tyto lidi bychom chtěli odměňovat.

* LN Nešlo by tedy jen o verbální podporu, ale přímo o peníze?

Ano, z nadačních peněz, které zatím nemohly přitéci. Potenciálních dárců jsou ale mraky. Jsem přesvědčený, že v této republice už není nikdo - kromě těch, kdo korumpují a nechají se korumpovat -, kdo by na to nebyl naštvaný.

* LN Nelze korupci vnímat jako systém provizí, který vlastně může být ku prospěchu nejen jednotlivců, ale i širší společnosti, protože díky úplatku se přece jen něco postaví, něco nakoupí?

Princip korupce je, že úplatek představuje odměnu za to, že ten, kdo rozhoduje o utracení našich společných peněz, vybere úmyslně nevýhodnou variantu, která je většinou mnohem dražší, a tím nás všechny okrádá. Úvaha, že takovýto princip je obecně prospěšný, je zcela scestná. Stát by takto rozkradené peníze do ekonomiky tak či tak uvolnil, ale ten rozdíl by neskončil v kapsách zlodějů, sloužil by všem lidem. Navíc - co je to stát? Jsme to přece my. Moje peníze, vaše peníze, peníze té holky za barem. Když někdo korumpuje, rozkrádá náš společný majetek. Je to celé totálně demoralizující. Jak má vláda prosadit naprosto nutné úspory při dvousetmiliardových schodcích rozpočtu, když každý člověk všude kolem sebe vidí neuvěřitelnou zlodějnu?

* LN Vláda tvrdí, že změny DPH jsou nutné kvůli důchodům.

To je přece zcela jiná souvislost. Jde především o to, žít za to, na co máme. A my si žijeme tvrdě nad poměry. Vyrábíme obrovské dluhy pro naše děti a zároveň se tím stáváme slabí a zranitelní. Proto je potřeba sjednotit obě sazby, aby se zvýšily příjmy státního rozpočtu, a začít tvrdě šetřit. Absolutně nechápu, proč nejprve dvacet procent s výjimkami a nyní sedmnáct a půl bez výjimek, ale až za rok a tři čtvrtě. To se opravdu ti hoši ve vládě bojí i vlastních stínů?

* LN Souhlasíte tedy s kritikou Václava Klause?

Argumentace důchodovou reformou je umělé spojování jablek s hruškami. K panu Klausovi se vyjadřovat nebudu. Já jsem Stanislav Bernard a hovořím sám za sebe. Jednotná sazba DPH tady měla být hned po volbách, v srpnu 2010. Bohužel, politici jsou nepoučitelní. Vláda je slabá. Je to vidět na případu doktorů, kteří začali vydírat celou společnost v době, kdy se musí šetřit. A vláda jim ustoupila. Vzala tak nám všem na úkor doktorů celé dvě miliardy korun.

* LN Vraťme se k nadačnímu fondu, jaké jsou jeho další cíle?

Najdou-li se prostředky, vypisovat granty pro investigativní novináře, policisty a další lidi, pokud budou úspěšní a prokážou korupci, budeme vyvíjet tlak na politiky k prosazení nutných legislativních změn. Obrovským a zásadním problémem v boji s korupcí je především to, že se objevuje jeden případ zlodějny a podvodů za druhým, ale téměř žádný není dotažen do konce. To bere lidem naději a s tím se musíme pokusit něco udělat. Další bod, který bych chtěl já hodně prosadit, je vyvolat diskusi a dosáhnout toho, aby si sami lidé v naší republice nastavili své hodnoty. Národní hodnoty, které by tvořily etickou páteř národa.

* LN Co tím myslíte?

Každá úspěšná firma má systém firemních hodnot. Má jakési desatero, které všichni znají, a buď se tím řídí, nebo ne. Samozřejmě, nikdy se nestane, že budou podle toho všichni fungovat jak švýcarské hodinky. Pokud se ale ty hodnoty ve společnosti ukotví a většina lidí se s nimi ztotožní, protože oni sami si je vymyslí, tak potom se dá snáze korigovat jednání, které nebude s těmi hodnotami v souladu.

* LN Podle některých sociologů se z Česka vytratil národ, pocit sounáležitosti nezaložený jen na penězích. Je tu deset milionů jedinců, kteří preferují své osobní, nejvýše profesní potřeby bez ohledu na své okolí, ukázali to železničáři, lékaři. Není atomizace společnosti důsledkem kapitalismu?

To přece z lidí neudělal kapitalismus, to je naprostý nesmysl. Lidi byli individualisté vždycky, jen se nemohli za komunistů projevit. Všichni museli držet hubu a krok, a pokud se vymykali, dostali přes prsty. Lidi se jako živočišný druh vyvíjejí statisíce let. To, že tady byli čtyřicet let bolševici a teď je dvacet roků jiný systém, lidskou podstatu nezměnilo.

* LN Mám na mysli, že dnes se extrémně akcentuje úspěch. Musíš být mladý a úspěšný.

Řeknu to takhle. Já mladý nejsem, a úspěšný jsem. Co vy na to? Snaha o úspěch je přece zakotvena v lidské přirozenosti. Každý chce být zdravý, většina chce být i bohatá. Na tom není nic špatného. Jde jen o to, aby to nebyl úspěch přes mrtvoly. Aby to bylo v souladu s hodnotami, které si lidé sami nastaví. Viděl jsem, jak to zapůsobilo u nás ve firmě, když si naši lidé sami stanovili firemní hodnoty.

* LN Jaké máte firemní hodnoty?

Jsou úplně jednoduché, pět slov: otevřenost, důvěra, spolupráce, zodpovědnost a pozitivita. Poslední bych třikrát podtrhl.

* LN Proč právě pozitivitu?

Znamená, že říkáme: Je to sice blbé, ale pojďme vymyslet, aby to blbé nebylo. Tak to je. Když budete myslet jinak, máte ve všem problém. A udělali jsme soutěž, kdo nejlépe ty hodnoty vysvětlí. Vyhrál ji člověk, který u nás jezdil s náklaďákem, teď dělá expedienta. Je u nás dvacet let, v žádné vysoké funkci. A vyhrál. Dostal týdenní dovolenou, udělali jsme galavečer, přišlo tam asi osmdesát procent lidí. Nemuseli. Přišli.

* LN Stačí pět slov?

Ještě máme tři byznysové hodnoty: orientace na zákazníka, na zaměstnance a růst hodnoty firmy.

* LN Souvisí těch pět elementárních hodnot přímo s byznysem?

Velmi úzce. Co je firma, rodina, fotbalový manšaft? Skupina lidí. A máte dvě krajní možnosti. Buď mezi nimi budou vztahy, že jeden druhého bude kopat do zadku, nebo lidi budou kamarádit. Nikdy to nebude čistě ani jeden, ani druhý extrém. Naše snaha je, aby se to blížilo právě k tomu pozitivnímu. Už jen diskuse o hodnotách ve firmě přinesla velké pročištění vztahů. Ty hodnoty si určovali sami lidé, my nebyli tím, kdo jim to stanovoval z kanceláře.

* LN Něco jako teambuilding?

To ne, to je zvenčí, pod tlakem, to nefunguje. To musí jít zevnitř. Máme fotbalový turnaj. Kluci z pivovaru hrají hokej. Ne všichni, oni se ale nějak dají dohromady. Děláme firemní ples, každý rok Bernard Fest. Kdo chce, přijde, kdo nechce, nepřijde. Teď budeme dělat každé tři měsíce setkání se zaměstnanci. Řekneme, kam se firma ubírá, proč se tam ubírá, vysvětlíme souvislosti, každý bude mít možnost se na cokoli zeptat.

* LN Kvůli byznysu, či kvůli lidem?

Co je to firma? Firma jsou lidi. Firma nejsou ani budovy, ani stroje, bez lidí to bude mrtvá hmota. Takže kvůli lidem a tím zároveň i pro byznys.

* LN Firmy se pohybují v určitém prostředí, vláda je nyní chce měnit. Co si myslíte třeba o zavedení trestní odpovědnosti firem?

Zavedení trestní odpovědnosti firem mi přijde jako zbytečné zdvojování. Jestli jsem šéf firmy a moje firma něco způsobí, jsem za to odpovědný již jako šéf.

* LN Zákon o trestní odpovědnosti firem ale chce po Česku Evropská unie.

Evropská unie je mrtvý útvar. Je to možná přehnaně tvrdé vyjádření, takže je zjemním. Evropská unie je absolutně zbyrokratizovaná Rada vzájemné hospodářské pomoci čili RVHP. Pro ty, co nepamatují, připomínám, že RVHP bylo ekonomické a politické společenství socialistických států, řízené tehdejším totalitním Sovětským svazem. Evropská unie už zcela ztratila ponětí o tom, co je svobodný trh, svobodný pohyb kapitálu, zboží a osob. Kvůli tomu ale vznikla, velký trh, měl to být útvar životaschopný a pružný. Bohužel. V Bruselu vládnou byrokraté a vymýšlejí hlouposti. A co je ještě horší - když taková směrnice přijde sem, zdejší byrokraté ji ještě umocní. Třeba hygienické předpisy v potravinářství, biopaliva, fotovoltaika a desítky dalších nařízení, která jen vyvolávají problémy. Z pivovarnických komisí Unie nám chodí doporučení, že každý pivovar by měl modernizovat svá zařízení. Jestli si nějaký bruselský idiot myslí, že mi tohle musí radit, tak má za to, že se neumím ani nadechnout. Kdyby byl důsledný, tak mi nic neradí, protože když se neumím nadechnout, nejsem schopen ani mít firmu.

* LN Evropská unie měla být otevřeným trhem 440 milionů lidí žijících ve stejně silných státech. Proto Brusel méně rozvinuté země podporuje dotacemi.

Dotace jednak křiví trh, jednak okrádají úspěšné. Navíc tím vzniká prostor pro obrovskou korupci. Spousta peněz se ztratí na cestě. Dotacemi se budují věci, které by ani vznikat neměly, někdy dokonce ničí to, co už je. Pocházím z Háje ve Slezsku, přímo naproti mému domu byl krásný Dohnálkův park, který vybudoval doktor Dohnálek za první republiky kolem své vily, spíše botanická zahrada. Teď je tam napsáno: Revitalizováno programem Evropské unie. A místo vzácných dřevin tam jsou břízy, široké dlážděné chodníky, velké jeviště a za ním umělohmotné prolézačky. Stálo to osm milionů a je to zprzněné.

* LN Jak prošel Rodinný pivovar Bernard ekonomickou krizí?

Jako pivovar jsme v posledních dvou letech zaznamenali nejlepší výsledky v historii. Celý český pivní trh se za posledních pět let propadl o pětinu. My jsme za stejné období vyrostli o 47,5 procenta. Loni se náš zisk zvýšil o třetinu na 46 milionů korun. Patnáct procent produkce exportujeme, nově i do USA. Na trh jsme úspěšně zavedli zcela nový druh nealkoholických nápojů na bázi piva Bernard s čistou hlavou - Švestku a nově i Višeň.

* LN Co je příčinou úspěchu?

Vnímám to jako vyústění dvacetileté snahy. Dvacet let usilujeme o to, abychom vařili chuťově nejzajímavější pivo, usilujeme o to, abychom vybudovali kultovní značku piva, která má svůj příběh, odlišuje se, nejde v řadě a má vlastní názor.

* LN To všechno máte?

Například svůj názor vyjadřujeme v každé akci. Doktoři, to byla reklamní kampaň, dělali jsme si legraci z hlupáků, kteří šli slepí za tím jejich úžasným odborovým vůdcem a jeho věrným parťákem z lékařské komory. Velká škoda že to naše slabá vláda nedotáhla do konce, už jsem viděl, jak by všichni běželi do Německa a tam by na ně čekali s otevřenou náručí. Loni nám šlo o to, aby studenti šli volit, každému jsme nabídli pivo. Chtěli jsme, aby k volbám nepřišli jen důchodci, kteří se bojí. Nechci jim nic upírat, chci, aby se měli co nejlíp. Ale oni se nebudou mít nejlíp, když stát bude stále jenom rozdávat. Nejprve na to musíme mít. Musíme být bohatou společností. A pak se i důchodci budou mít lépe než ve zchudlém, rozkradeném státě, který navíc všechno rozdal.

* LN Co říkáte na zásah vojenské policie v České televizi?

Tahle otázka je trefa do černého. Náš názor na tu tupou demonstraci síly a způsob jejího provedení na billboardech vidí celá republika. To už vám taky mohou zakuklenci kdykoliv vtrhnout do vašeho domu či firmy. Kde je demokracie? Tomu je nutné se postavit. Lidi, prosím, braňte se!

Pivovarník Stanislav Bernard (56) Spoluzakladatel a spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci. Je absolventem Vysoké školy dopravní v Žilině, v pivovarnické branži působí od roku 1991. Je zakladatelem svazu malých pivovarů, byl zvolen pivovarnickou osobností století. Je ženatý, má dvě děti.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky