Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Přátelé a krajané za mořem

Josef Polách

Zdravím vás všechny s kouskem řeči ve snaze být užitečný krajanům za velkou louží. Možná víte, že v Paraguayi v osadě Puerto Esperanza (Přístav naděje) žijí Čechoindiáni - potomci cestovatele, diplomata, národopisce, botanika atd. Vojtěcha Friče (1882-1944). Jejich čeští příbuzní (paní Yvonna Fričová) a přátelé založili před léty sdružení Checomacoco, tak si říkají příslušníci toho kmene Checo, čeští Chamacocové, hrdě se hlásící k českému praotci, a působí praktickou, nikoli pouze účinnou pomocí. Za x-náct let se sdružení podařilo opatřit pro obyvatele osady stádo hovězího dobytka, naučit je odpovědně hospodařit, podporovat vzdělání na všech úrovních, řemesla a rybolov, pěstitelství, zavlažování políček apod., tedy zlepšili životní úroveň svých přátel a příbuzných. Podrobnosti si můžete přečíst na stránkách http://www.checomacoco.cz/aktuality, kde se dozvíte, jak se jim daří, co se povedlo, co jim ještě chybí.

Mě na tom nejvíce zaujalo, že tato spolupráce není jen tak nějakou huráakcí a sbíráním prostředků, z nichž velkou část spláchne režie a spotřeba "nadace" a část její příjemci jednorázově "prožerou". Naopak. Pomoc je promyšlená, dlouhodobá, bezeztrátová, motivační a docela účinná (můžete se přesvědčit sami). Máte-li chvilku, mrkněte prosím na stránky http://www.checomacoco.cz a máte-li možnost a chuť pomoci, neváhejte. Vaše pomoc může být podle vašich možností ve formě přímého finančního daru (můžete si zvolit účel), hmotných darů (školní pomůcky, léky, notebook pro studenty - raději domluvte předem s p. Fričovou) nebo služeb - doprava kufru s osobními potřebami pro studentku medicíny na Kubu - nesmějte se, tam je z celé Latinské Ameriky nejvyspělejší lékařská péče a lékařské studium - apod. podle aktuální potřeby. Nebo co takhle pozvat paní Fričovou na přednášku/besedu do vašeho města?

Děkuji vám za trpělivost, pokud jste dočetli až sem. Omlouvám se těm z vás, které to obtěžuje, komu je to snad nevhod. Děkuji všem, kdo budete užiteční jakoukoli - třeba malou pomocí - byť jen přeposláním zprávy tam, kde by mohla padnout na úrodnou půdu. Mám radost z toho, že něco funguje. Že jsme malinko pomohli přátelům dostat se z nejhorší bídy a zlepšit jejich životní podmínky. Že pomáháme i teď, kdy se řeka Paraguay nepříjemně vylévá z břehů. Pro někoho to může být plivanec do moře, pro Čekomakoky je to záchrana, užitek, povzbuzení a radost. Děkuji a jsem rád, že to funguje. Děkuji i za vaši pomoc. Jestlipak už jste dnes udělali nějakou užitečnost, dobrý skutek? :-)Zpátky