Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Nakradené maskáče z armádních skladů by oblékly další vojsko

Jan Gazdík

Když ministr obrany Alexandr Vondra navštívil 4. brigádu rychlého nasazení, postěžovali si mu vojáci, že nemají dostatek spodního prádla. Velké potíže jsou podle nich i s fasováním polních uniforem, triček či bot. Dnes už je jasné proč: ve skladech brigády se zřejmě celých pět let kradlo ve velkém.

Malá soukromá armáda by se dala vystrojit z nakradených polních uniforem, bot, batohů, opasků či nejrůznějších speciálních sumek ze skladů elitní 4. brigády rychlého nasazení. Hodnota zmizelých věcí se podle informací MF DNES blíží k několika milionům korun. Z dostupných zpráv vyplývá, že do rozsáhlého rozkrádání mohou být namočeni i někteří důstojníci, kteří dříve v žateckém praporu brigády sloužili. Na svých evidenčních kartách měli napsanou vypůjčenou výstroj za statisíce, nikdo však při inventuře nezkontroloval, kde vlastně jsou stovky goretexových polních uniforem či spacích pytlů do extrémních klimatických podmínek. "Inventury materiálu se u brigády dělaly velmi povrchně. V podstatě se na ně léta kašlalo. Zejména proto se v Žatci tak dlouho kradlo," řekl MF DNES jeden z důstojníků brigády pod podmínkou zachování anonymity.

Pětileté vybírání skladů elitní brigády, jejíž jednotky jsou nyní nasazeny v Afghánistánu, potvrdil MF DNES i její dnešní velitel Miroslav Hlaváč. V čele brigády stanul teprve loni. A byl to právě on, kdo na velké ztráty v únoru přišel a oznámil je policii. „Ani nevíte, jak mě to kvůli pověsti brigády mrzí. Nevím, jak dříve inventury probíhaly. Ale my jsme na to přišli poměrně rychle. Ty věci měl sice někdo napsány na evidenčních kartách, ale zjevně nebyly k dohledání," vysvětlil plukovník. I on je v Afghánistánu a nechce dalšími komentáři zasahovat do vyšetřování vojenské policie. Ta však "mlží". Podle jejího mluvčího Jana Čermáka "probíhá u žatecké brigády mimořádná inventarizace výstrojního materiálu za pětileté období. A fáze vyšetřování neumožňuje poskytování informací". Jména podezřelých jsou plukovníku Hlaváčovi známa, protože výstroj za miliony na svá jména z brigádního skladů nafasovali. "Viníka pochopitelně znám, ale sdělit vám ho až do ukončení vyšetřování nemohu," omlouvá se velitel brigády. Pokud se podezření, že kradli, potvrdí, podle výše škody by jim mohlo hrozit až několikaleté vězení. Prozatím vyčíslené ztráty však nemusí být konečné.

Za správné inventury materiálu je zodpovědný každý velitel armádní jednotky. Zejména pak náčelník štábu. V kritickém období, kdy u žatecké brigády zmizelo nejvíce věcí, zastával tuto funkci plukovník Petr Procházka, který dnes působí na generálním štábu jako zástupce velitele Společného operačního centra. Centrum velí zahraničním operacím české armády. Procházka nebyl k zastižení a jeho nadřízený Aleš Opata je v zahraničí.

Podle Miroslava Hlaváče podobné případy vážně poškozují dobré jméno elitní brigády. V minulosti ji notně pošramotila i jiná aféra. Nadporučík Petr Čermák s praporčíkem Hynkem Matonohou si v Afghánistánu "vyzdobili" přilby znaky nacistických divizí, které se například podílely na vyvražďování obyvatelstva během Slovenského národního povstání. Oba vojáci byli poté, co na skandál upozornila MF DNES, z armády okamžitě propuštěni.

Goretexová maskovací bunda vyjde na 8 000 Kč, maskovací kalhoty ze stejného materiálu také osm tisíc. Boty a rukavice se zimní vložkou stojí po třech a půl tisících, na další téměř 2 000 vyjdou nepromokavé návleky na nohy a spodní prádlo. Nedávno si chtěli přivydělat důstojníci Univerzity obrany. Výstroj, již nepotřebovali, nabízeli na internetu. Upozornila na to MF DNES.

(MF DNES)



Zpátky