Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Miliardy dělí úředník podle nálady

Jana Sotonová

O miliardách korun pro české rodiny rozhodují úředníci neférovými metodami. Státní fond životního prostředí (SFŽP) brání řadě žadatelů v úspěšném vyřízení zelené dotace. Úřad, který dělí mezi desetitisíce majitelů bytů a domů miliardy korun z programu Zelená úsporám, nemá pro jejich přidělování stanovena jasná a spravedlivá pravidla. Fondu například chybí pořadník, podle kterého by úředníci jednotlivé žádosti vyřizovali. Potvrzuje to svědectví několika lidí, kteří jsou se situací na SFŽP dobře seznámeni. „Vyřizují to podle toho, jak jim to přijde pod ruku. Rozhodně neplatí, že by se to administrovalo podle data, kdy byla žádost přijata,“ říká jeden ze zdrojů, který nechce být kvůli možným problémům jmenován.

Datum podání tak údajně nerozhodovalo ani při posledním schvalování peněz loni v listopadu. Přednost dostaly rozestavěné projekty před žadateli, kteří chtěli mít potvrzenou dotaci před zahájením úprav domu. Soukromé firmy, které nabízí žadatelům vyřízení administrace kolem žádostí a přípravu projektu, se shodují, že úspěšnost a rychlost vyřízení dotace závisí hlavně na schopnosti ovlivnit úředníky. „Podle mých zkušeností je problém v tom, že tam působí spousta projektantů. A ti, kteří dokázali přesvědčit úředníky, že to mají dobře připravené, tak uspěli nejdříve,“ říká Jiří Drozda ze společnosti Anuet – Zelená úsporám.

Na dotazy LN, jakým způsobem se žádosti o dotace vyřizují, odmítá SFŽP odpovědět. Jeho tiskové oddělení dva dny dotazy ignorovalo a dva z úředníků, kteří jsou za administrování žádostí zodpovědní, nebrali ve svých kancelářích telefony. „Pravda je, že je na zaměstnance velký tlak. Ale úmyslně nepoctivé vyřizování žádostí odmítáme. Pan ministr zvýšil kontrolu a něco takového by nedopustil,“ reagovala nakonec mluvčí ministra životního prostředí Ilona Chalupská.

Firmy a majitelé domů si stěžují i na další jednání státního fondu, který se snaží některé majitele diskriminovat. Dosud bylo možné, aby žadatelé směli i dodatečně doplnit chybějící dokumenty nutné k vyřízení dotace. Úředník je v takovém případě upozornil na konkrétní chybějící materiály a poté, co je majitel domu dodal, pokračovalo administrování žádosti. Takový postup připouští i směrnice ministerstva životního prostředí, která dotace upravuje. V posledních měsících, kdy začal fond řešit nedostatek peněz pro všechny žadatele, se jeho postup změnil. Místo upozornění, jaký konkrétní dokument v materiálech chybí, zasílá obecný výčet všech náležitostí. „My z toho ale nepoznáme, jestli nám v žádosti něco opravdu chybí, nebo ne. Zaslali nám totožný papír jako reakci na desítky různých žádostí,“ říká Hana Chlebcová z Regionálního centra bydlení, které rovněž zajišťuje pro zájemce vyřízení dotace. Fond zároveň varuje, že žadatelé mají jen jednu šanci na doplnění. „Máme proto obavy, že ten zbytečný a nic neříkající výčet, co nám poslali, budou brát jako naši jedinou šanci na doplnění. A pokud pak zjistí, že nám opravdu něco chybí, rovnou naši žádost zamítnou,“ dodává Chlebcová. Podle některých lidí z okolí SFŽP se tak úřad snaží zbavit co největšího počtu žadatelů, protože pro všechny nemá peníze.

Fond se odmítá k těmto zkušenostem lidí oficiálně vyjádřit. Za problémy žadatelů, kterým v dokumentech něco chybí, přitom může často sám. Od doby, kdy dotace Zelená úsporám spustil, několikrát změnil podmínky toho, co je potřeba doložit. „Spousta žádostí tam leží už měsíce nebo i rok. A oni teď vyžadují, aby i ty dříve poslané odpovídaly novým úpravám směrnice,“ upozorňuje na neférové podmínky dotací Jiří Drozda ze společnosti Anuet.

***

Jak fond rozděluje dotace

* Státní fond životního prostředí má v programu Zelená úsporám na dotace ještě 19,6 miliardy korun. Nové žádosti o dotaci už fond od loňského října nepřijímá.

* Úředníci zjistili, že nemají dostatek peněz pro všechny zájemce.

* Řadě domácností hrozí, že dotace dostanou mnohem nižší. Nyní chybí pět miliard korun, podle některých informací až dvojnásobek.

* Začátkem února evidoval program asi 75 tisíc majitelů domů. V září a v listopadu loňského roku schválil naposledy asi 20 tisíc žádostí.

* Fond sliboval, že příjem nových žádostí otevře od února. Zatím se tak nestalo.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky