Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2011


Kam zmizeli gangsteři

Jaroslav Spurný

Česko škrtlo ze statistik organizovaný zločin a doufá, že tím přestal existovat. Sen nového policejního prezidenta Petra Lessyho přeměnit Česko v nejbezpečnější zemi světa se zdá být blízko naplnění. Z České republiky totiž ve své vážné podobě zmizel organizovaný zločin. Podle statistik a oficiálních policejních zpráv nenarazili speciální detektivové v posledních dvou letech na žádný případ zločinecké sítě snažící se o vliv na politiky a představitele státních institucí. Pro stát, jehož elitní policisté ještě nedávno varovali parlament před „srůstáním gangsterů a státní správy“, je to dobrá zpráva. Ale kam se ti dědicové kmotra Mrázka vlastně propadli?

Toto jsou fakta. Podle loňské zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu měla jedna z nejzásadnějších akcí této jednotky v roce 2010 krycí jméno Bomba: elitní detektivové během ní vypátrali a dopadli čtyři osoby kšeftující s nelegálními pistolemi, samopaly a výbušninami. Dále se lidem z ÚOOZ podařilo chytit trojici mužů, kteří okrádali střadatele pomocí padělaných kreditek, jinou trojici rozšiřující neofašistické brožury, třináctičlenný gang pašeráků nekolkovaných cigaret a skupinku zajišťující dokumenty nelegálním migrantům. A tak to jde dál. V oficiálních dokumentech nenajdeme ani jednu zprávu o úspěšném dopadení mafiána či gangstera, který by byl jakkoli spojen s lidmi ze státní správy, korupcí, politiky nebo praním špinavých peněz ze státních zakázek, kde za poslední čtyři léta zmizelo podle akademických výpočtů v neférových soutěžích čtvrt bilionu korun.

Ještě před nedávným časem přitom zdejší scéna vypadala jinak. V novinách se objevovaly „neznámo jak uniklé“ informace o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, fakta o kontaktech a operacích mezitím zavražděného gangstera Františka Mrázka, který spolu se společníky ovlivňoval privatizace významných státních podniků nebo výhodně nakupoval od státu za pomoci členů vlády fabriky. Spolupráce a různé fígle se přitom domlouvaly třeba i na mejdanech za branami policejní akademie. Četli jsme o premiérem Grossem slibované privatizaci strategického podniku Čepro do rukou gangstera Radovana Krejčíře a o igelitce s šedesáti miliony korun, kterou měl premiér za slib obdržet, nebo o korupci ve vládou udělovaných korupčních licencích na výrobu biolihu, kde se zájemci o licenci rekrutovali hlavně z řad mafiánů a tunelářů, nebo třeba o nelegálních miliardách investovaných ruskými mafiány v Česku. Pak zazněl zvonec a pohádky byl konec. Detektivové, kteří v čele s šéfem ÚOOZ Janem Kubicem kauzy vyšetřovali, byli před třemi lety přinuceni policii opustit. S nimi na protest odešla stovka dalších zkušených profesionálů pátrajících po organizovaném zločinu – a všechno se vytratilo do ztracena.

Přitom nástup nového šéfa jednotky Roberta Šlachty byl impozantní. „Místo vražd se teď mafiáni specializují na ovlivňování státních orgánů a finanční kriminalita v organizovaném zločinu dominuje,“ vysvětloval Šlachta médiím po svém nástupu do funkce a sliboval, že případy otevřené v Kubiceho éře jeho noví muži a ženy vyšetří. Nicméně, jak vyplývá z výčtu uvedeného na začátku této kapitoly, nějak se to nepovedlo. Tok informací o propojení zločinu a státní správy pomalu utichal, až se zadrhl docela. „Nemůžeme být konkrétní. Trestná činnost tzv. bílých límečků může být součástí případů, které vyšetřujeme, a vězte, že o případech informujeme tak, aby nebylo narušeno či ovlivněno vyšetřování,“ je to nejkonkrétnější, co k věci říká mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Ředitel Šlachta není na rozdíl od optimistických počátků ochoten mluvit vůbec.

Kam tedy zmizeli mafiáni, o nichž hovořil před užaslými poslanci před více než čtyřmi lety Kubice? Ve vězení nejsou, ÚOOZ ani protikorupční policie neobvinila od nástupu ředitele Šlachty jediného z nich. Teoreticky můžeme spekulovat, že po zavraždění bosse českého podsvětí Františka Mrázka to mafiáni prostě zabalili, nebo se jako Tomáš Pitr či Radovan Krejčíř skrývají v zahraničí. To ale vyvrací sám Šlachta: před dvěma měsíci mu v novinách uklouzlo, že není tak naivní, aby si myslel, že „v současném Česku neběhají žádní další Mrázkové“. Proč po nich nepátrá nebo proč se mu vůbec nedaří je dopadnout, už v rozhovoru neříká. „Je to jednoduché,“ odpovídá na otázku ohledně vymizení gangsterů a mafiánů Šlachtův předchůdce Jan Kubice. „Když nevyšetřujete nějaký zločin, nedostane se vám do žádných statistik a analýz a potom vlastně formálně neexistuje a vy jste zbaven povinnosti jej vyšetřovat.“

Podle experta na organizovaný zločin z brněnské Masarykovy univerzity Tomáše Šmída se ÚOOZ v posledních letech soustředí hlavně na vyšetřování extremismu. „Dobře se to mediálně prodává a je to mnohem méně náročné než střety s manažersky schopnými a bezohlednými gangstery. Navíc riziko, že se při tažení proti extremismu šlápne na kuří oko někomu politicky vlivnému, je na rozdíl od kauz, které souvisejí třeba s privatizacemi, minimální,“ vysvětluje Šmíd, proč se současný ÚOOZ vyhýbá pátrání po zločincích, kteří vysávají toky veřejných financí a korumpují státní správu. Experti se navíc domnívají, že útvaru „zmizela paměť“. Poté co odešli zkušení detektivové, ztratil útvar informátory, schopnost vyšetřovat věci v souvislostech, a tak jednoduše dělá, co může: pátrá po pěstírnách konopí, drobných pašerácích zbraní nebo skupinkách nácků.

Lessyho vize Česka jako statisticky nejbezpečnější země v Evropě má tedy svoje úskalí. Policejní prezident se nedávno chlubil čísly, podle nichž je u nás v přepočtu na hlavu spácháno o polovinu méně zločinů než v sousedním Německu. Pak ale vyšlo najevo, že úspěch spočívá v tom, že tuzemští policisté na rozdíl od svých německých kolegů odmítají přijímat trestní oznámení. Podobně se dá nahlížet organizovaný zločin, který viditelně funguje v každé svobodné zemi. Naopak v zemi, jež se tváří, že jej nemá, je zřejmé, že prolíná mocenskou sféru, která si jeho utajováním vytváří alibi a zdání čistoty. „Tvářit se, že tu nemáme závažný organizovaný zločin, je samo zločinem,“ říká k tomu někdejší Kubiceho náměstek Hynek Vlas. „Dá se to vnímat jako známka zkorumpovanosti moci a jejího propojení s bujícím podsvětím.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky