Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2011


Námořní konjunktura

Ludwig von Gress

Když jsem téměř před dvěma lety psal v CS-magazínu o pirátech (Afrika, Čína a piráti) ohrožujících námořní plavbu v západním Indickém oceánu, nemyslel jsem, že se situace tak brzo tak dramaticky zhorší. Podcenil jsem schopnost prezidenta Obamy vždy a všude pracovat proti zájmům Ameriky a západní civilizace a přecenil jsem vůli Evropy přežít.

OSN odhaduje celkové škody způsobené piráty v Indickém oceánu na pět až sedm miliard dolarů ročně. Momentálně (březen 2011) drží Somálští piráti 33 lodí a 758 rukojmích. Hodně pirátských útoků není hlášeno a výška výpalného není známa. Některé známy jsou. Kupříkladu, v listopadu minulého roku jihokorejská tanková loď Samho Dream byla propuštěna po zaplacení 9,5 miliónů dolarů. Připouští se, že jen loňského roku si piráti vydělali US$ 238 miliónů. To vše se prý vyvinulo z „obranného“ pirátství chudých somálských rybářů, bránících se rybářům přespolním (přesmořním?), kteří si dovolili chytat jejich ryby, a chránícím životní prostředí proti západním kapitalistům dumping of toxic waste. Byli něco jako Greenpeace a PETA s tou výjimkou, že na rozdíl od těch spratků se místo z nezaměstnanecké podpory a bohatých rodičů asi původně živili rybařením a poctivým pouštním loupežnictvím. Nyní se v očích levice vypracovali na námořní verzi Jánošíka (Robin Hood v Anglii, Pancho Villa v Mexiku, Obama v Americe, Ned Kelly a Julia Gillard v Austrálii) a novináři se mohou uplakat pyšným dojetím.

Nedá se napsat, že svět jen lomí rukama. Naopak. Dvacet pět států poslalo námořní jednotky do sdružení CTF-151, kterému velí Spojené státy. NATO má navíc svou vlastní námořní skupinu, zvanou Operation Ocean Shield. Již samotné jméno by mohlo pirátům způsobit noční můry, když ale oni asi nečtou anglicky. Evropská unie má nezávislou námořní švadronu, zřízenou speciálně na ochranu dodávek OSN placených potravin do Somálska, na nichž dva z deseti miliónů Somálců závisí. To je pro změnu zváno Operation Atalanta a je údajně nejúspěšnější. Předpokládám, že i somálským pirátům došlo, že je praktičtější rozkrást mouku na souši. A aby to piráti měli jó těžké, Rusko, Čína, Indie, Írán, Japonsko a Saúdská Arábie v oblasti západního Indického oceánu operují se svými válečnými loďmi pod svým vlastním, nikomu mezinárodnímu společenství se nezodpovídajícím velením. Piráti jaksi mezitím rozšířili pole svých globalizačních aktivit od původního pobřeží Somálska až po Seychelly a Maledivy a zněkolikanásobili zisky. Pojišťovny si také nestěžují. Loďaři a jejich zákazníci, tj. my všichni, jim škody zatím víc než adekvátně platí. Celá ta námořní konjunktura vedla zatím k tomu, že během minulých třech let všechny ty drahé námořní síly chytily a po zjištění, že ti chudáci mají dost paliva a jídla dostat se zpátky na svou základnu, propustily téměř 700 pirátů.

Není politická vůle piráty zajímat, soudit a trestat. Časopis The Economist z 5. února t. r.: „Bohaté země se obávají, že kromě problémů a výdajů spojených se soudy, trest piráty neodradí. Někteří mohou považovat krátký pobyt ve vězení, následovaný politickým azylem za pobídku.“ Krátký pobyt! Politický azyl? Horní hranice trestů za pirátství podle trestních zákoníků všude ve světě je obvykle maximální – smrt nebo doživotí. Bohužel politická korektnost soudců vede, jako obvykle, k trestání nevinných netrestáním vinných. Výše zmíněný The Economist tvrdí, že jediným řešením je nabídnout pirátům a jejich rodinám lepší život. Jenom proboha ne zbraně proti námořním loupežníkům. Kdy a kde ústupky zlu vedly k dobru, nám neřeknou. Myšlenka, že z násilí se rodí další násilí je ovšem podle mne tak správná, že by se měla tlouct do hlav všem těm násilníkům během jejich doživotního vězení. Teprve když pirátům dojde, že se budeme doopravdy, ne jen symbolicky bránit a že na tom budou hůř než dříve, pirátství přestane být vážným problémem.

Není vše úplně ztraceno. Země, které politická korektnost a levicová pseudohumanita ještě neovládla, se brání historicky osvědčeným způsobem. V lednu t. r. jihokorejské komando zastřelilo osm pirátů, kteří unesli Samho Jewelry a tentýž měsíc Indové potopili dvě pirátské lodě, používané jako základny (mother ships). 14. března t.r. přepadli loď, unesenou piráty v prosinci minulého roku, osvobodili třináct rukojmích a zajali jednašedesát pirátů. Politickou korektností vykastrovaná Evropa jen přihlíží. Je to další smutný příklad rozkladu, morálního úpadku a ztráty pudu sebezáchovy západní společnosti. Nicméně, inšalláh, za dva roky budu moci napsat podobně optimistický článek.



Zpátky