Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2011


V době globální krize se nám paradoxně daří nejlépe

Dušan Kütner

Prvních deset let bojoval humpolecký pivovar Bernard o přežití a od té doby jeho spolumajitel a mediální tvář Stanislav Bernard s nadsázkou tvrdí, že krize je normální stav, s nímž je nutno počítat. Možná i proto se pivovaru v době globální recese a propadu celého pivního trhu v Česku podařilo loni zvýšil výstav i čistý zisk. Navíc se Bernard začal angažovat v nadaci boje proti korupci. „Není mi proto ani v demokracii jedno, jak vypadá – a realita vypadá v řadě případů tristně,“ říká Bernard.

* E15: Loni vám stoupl výstav na 204 tisíc hektolitrů, ale mírně klesly tržby za pivo. Jak to?

Obrat mírně klesl o 1,2 procenta jen kvůli tomu, že loni od 1. ledna stát zvýšil spotřební daň na pivo o třetinu a DPH o procento. Toto zvýšení se celé nedalo do cen promítnout.

* E15: Zisk vám naopak stoupl. Kde jste šetřili?

Už v předloňském roce jsme hodně investovali do úspor energií, vody a dalších. Také jsme se začali soustředit na podporu prodejních kanálů, které jsou více ziskové než ostatní, především v gastronomii a v prodeji vícestupňových piv a nealkoholických piv. Zavedli jsme i řadu opatření v obchodním systému. Navíc jsme celý obchodní tým začali motivovat pohyblivou složkou platu k dosahování zisku. Každý obchodník si ve svém regionu, který má na starosti, hospodaří, jako kdyby to bylo jeho jako živnostníka. To vše v souhrnu způsobilo, že náš zisk loni vyrostl o třetinu (na 41 milionů korun, pozn. red.). V celkové kumulované ziskovosti včetně naší sladovny jsme se dostali na 12,4 procenta, což před pár lety byla pro mě fata morgana, tehdy to bylo kolem jednoho procenta. Paradoxně v posledních dvou třech letech, kdy se začala projevovat globální krize, se nám daří nejlépe.

* E15: Trh s pivem v Česku se loni podle odhadů propadl o 12 procent, předloni o šest procent.

Za posledních pět let se celý český trh s pivem propadl o dvacet procent, my jsme za stejnou dobu vyrostli o 47,5 procenta. Zúročuje se to, že se 20 let snažíme vařit pivo poctivě, tradičním způsobem, chuťově výrazné a zajímavé. Nejdeme se středním proudem. Navíc budujeme značku, která má svůj příběh, odlišuje se a má svůj názor. To je vidět i v každé naší reklamní kampani.

* E15: Tou poslední jsou billboardy, na nichž stojí dva ozbrojení a maskovaní těžkooděnci před televizní moderátorkou, která má zalepená ústa.

To je reakce na zásah Vojenské policie v České televizi. Považuji za šílené, co se stalo. Je to průšvih, že si nějaká kožená hlava dovolí poslat do ČT těžkooděnce. Pokud chtěli jeden papír, měli tam poslat nějakého detektiva, který by zašel za generálním ředitelem Jiřím Janečkem a řekl: Tady je problém, ukázali jste neodtajněný dokument, my ho musíme vidět. Připomíná mi to Paroubkův zásah na CzechTeku, kdy zmlátili technaře. Mluvil jsem s kamarádem ze Slovenska, který pracoval pro OSN, a říkal: Když jsem zásah v ČT viděl v televizi, myslel jsem, že je to konec demokracie u vás.

* E15: Kam nyní hodláte pivovar směřovat?

Ze začátku existence jsme bojovali o přežití, koupili jsme za 52 milionů zkrachovalý pivovar, který měl hodnotu 9,5 milionu. V posledních letech jsme se však dostali dál a momentálně je naším cílem vybudovat kultovní značku piva, Porsche mezi pivy. To je náš sen a zatím se nám všechny sny podařilo splnit.

* E15: Porsche je jedno z nejlepších aut, ale také jedno z nejdražších.

To už na pivním trhu jsme. Jsme nejdražší mezi desítkami, v patentních lahvích, v celém sortimentu nealko piva a nealko ochucených nápojů, v klasických lahvích patříme k cenové špičce. Výjimkou je sudové pivo, kde ještě bývá Prazdroj dražší díky setrvačnosti názoru veřejnosti o jeho kvalitě.

* E15: Hodláte i nadále zvyšovat výstav?

Ano, ale ne za každou cenu. Máme ambici budovat kultovní značku, být ekonomicky zdraví, prohlubovat vztahy s našimi zákazníky, rozvíjet export na vybraných trzích. Prvořadá je kvalita. Rozhodně to u nás nebude tak, že by vařil pivo ekonom a ne sládek.

* E15: Jak se na cenách piva Bernard projeví aktuální nový plán vlády na postupné sjednocení DPH na 17,5 procenta?

Nijak. Možná zdražíme.

* E15: O kolik?

Nevím. Záleží na trhu, jak se bude chovat, jak zareagují konkurenti. Naším cílem ale není v žádném případě zlevňovat, pokud klesne hlavní sazba DPH u piva o 2,5 procenta. V nealkosegmentu máme dnes podíl na výstavu asi 12,5 procenta a zde se naopak zase sazba DPH zvedne o 7,5 procenta. To jsou dvě misky vah, efekt nebude zdaleka jen pozitivní.

* E15: Je rozumné zvýšit dosud sníženou sazbu DPH nadvakrát?

Ve vládě se bojí už i vlastního stínu. Zvýšit daň nadvakrát nemá žádnou logiku. Čekal jsem, že jednotná sazba DPH bude už od srpna 2010. Kdyby měla vláda „koule“, tak už to bylo a už jsme mohli mít v rozpočtu ušetřených nějakých 50 miliard. Mluvit o vazbě změn DPH na důchodovou reformu, to je schovávání se za „něco“. Je tady jednou schodek v řádu stovek miliard a je třeba, aby si všichni uvědomili, že takový schodek tady nemá co dělat. Nebo půjdeme cestou jako Irové nebo Řekové. Nehledě na to, že jsme závislí na západní Evropě, 80 procent našeho HDP dělá export a z toho 80 procent do socialistické předlužené západní Evropy, které hrozí krach. Evropa je jedna velká tragédie, nevím, jestli se smát, nebo plakat. Přišlo nám třeba z pivovarské komise z Bruselu doporučení, že pivovary v EU by měly postupně modernizovat svá technologická zařízení. No jestli mi nějaký člověk z Bruselu bude říkat, že se mám nadechnout a vydechnout, abych mohl žít, není k tomu co dodat. Je to parta byrokratů, kteří jen komplikují život.

* E15: Jak se vám daří v gastronomii?

Gastronomie tvoří asi 60procentní podíl z prodeje. V posledních letech jsme rostli zejména v lahvovém pivu. V loňském roce nám ale přibyly hospody a restaurace bez toho, aniž bychom hospodské upláceli, jak to dělají velké skupiny. Nemluvím o reklamním vybavení, chlazení, výčepním zařízení. To je standard, to dává každý, i my. Mluvím o tom, že velké pivovary si kupují hospodské za statisíce, někdy i miliony korun, aby čepovali jejich značku piva. Dříve bylo mnohým hospodským jedno, co čepují. Ptali se jen, co za to dostanou. To se mění. Těší mě, že se zase vrací normální tržní mechanismus, kdy záleží na kvalitě, značce, službách, vztazích. To vše uplácení hospodských smazalo na velmi dlouhou dobu, na nějakých 15 let. A to je hodně z 20 let podnikání.

* E15: Je cestou budování hospod se značkami vícero pivovarů, nejen jednoho?

Je to jedna z možných cest, korektní a pro zákazníky zajímavá. Proto také máme široký sortiment, abychom uspokojili poptávku v hospodě po nejrůznějších druzích, od desítky přes jedenáctku, dvanáctku, nefiltrované pivo, černý ležák, jantarový ležák či čtyři druhy nealka. Zákazník může v těchto hospodách ochutnat mnoho piv, většinou z menších pivovarů a ne od gigantů, které vaří zprůměrovaná, nudná piva. Problém je, že hospodský musí odhadnout, kolik značek piv je schopen čepovat najednou, aby netrpěla na kvalitě, aby se jeden sud nečepoval příliš dlouho. Když bude pivo naražené několik dní, ke konci už to není to, co má být.

* E15: Do vybavení pivovaru a sladovny chcete v následující době investovat asi 65 milionů korun. Neuvažujete o investici řádově vyšší a rozšířit pivovar o další, a vytvořit tak skupinu?

Zatím o tom neuvažujeme, protože nemáme důvod. Máme studii, která říká, že tady v Humpolci na mikroprostoru o jednom hektaru budeme umět po dalších investicích uvařit ne 204 tisíc hektolitrů jako loni, ale zhruba 350 až 400 tisíc hektolitrů. Takže kupovat další pivovar, to zatím není ve hře.

* E15: Do reklamních kampaní jako jeden z mála promítáte osobní názory na společnost. Proč?

Třicet let jsem byl nucen žít pod kuratelou bolševiků a do jisté míry držet hubu a krok. Není mi proto ani v demokracii jedno, jak vypadá – a realita vypadá v řadě případů tristně. Jestli si dovolí banda v černých overalech se samopaly vtrhnout do veřejnoprávní televize, aby ukázali svaly kvůli jednomu kusu papíru, který navíc byl už znám, to je skandální a neuvěřitelné. To už mohou kdykoliv jen tak vtrhnout do vašeho domu či firmy a co uděláte? Nebudete v pozici televize, která to okamžitě zveřejní a bude si stěžovat premiérovi, prezidentovi, parlamentu, Ústavnímu soudu, ukáže to celému národu. Vy budete chudák, kterého rozmáčknou jako štěnici. Proto jsem tiskovou zprávu k novým billboardům zakončil slovy: Lidé, braňte se! Protože jestli budou všichni držet ústa a čekat, co se stane, tak se s nimi určitě něco stane, jen to nebude příliš pozitivní. To je stejný důvod, proč jsem po jistém váhání jedním ze tří zakladatelů nadačního protikorupčního fondu.

* E15: V jaké fázi vznik Nadačního fondu proti korupci je?

První žádost o registraci soudkyně zamítla, že to není obecně prospěšná činnost. Pokud by toto rozhodnutí soudy myslely vážně, tak soudy jako pilíř demokracie nemají žádný smysl. Podali jsme novou přihlášku, odvolání a také stížnost na postup soudu. Fond byl nakonec minulý týden soudem zaregistrován. Ve středu (23. března) bude tisková konference, které se kromě nás zakladatelů a správní rady zúčastní i americký velvyslanec a zřejmě také velvyslanci dalších zemí, podporujících naši snahu.

* E15: Jak bude nadace fungovat?

Za prvé bude dávat finanční odměny lidem, kteří prokáží korupci. Druhým cílem je grantová podpora novinářů, policistů a obecně kohokoliv, kdo prokáže konkrétní korupci. Samozřejmě se budeme zaměřovat na ty nejpalčivější případy. Třetím bodem je tlak na politiky, aby činili nezbytné legislativní změny. Čtvrtým bodem je vyvíjení tlaku na dotahování korupčních případů do konce. Poslední myšlenkou, kterou vymyslel můj kamarád Petr Šmída, je, že v naší společnosti potřebujeme nastavit národní hodnoty. Cílem je proto vyvolat veřejnou diskusi lidí o národních hodnotách a nastavit je. To musí udělat lidé sami, zezdola, někdo to ale musí organizovat, moderovat a zpropagovat.

* E15: Boj proti korupci byl jedním z hlavních témat Věcí veřejných. To se jim podle vás nedaří?

Tahle vláda má 118 hlasů, ale je slabá. Věci veřejné lavírují sem a tam. Vezměte si ministra vnitra Radka Johna, s jakými hesly se na tento post dostal. V boji proti korupci jsem ale zatím neviděl nic hmatatelného, co by stálo za řeč. Jak chce vláda dělat úspory a reformy a lidem říkat, že dostanou méně peněz, když lidé vidí, jak se všude krade? Pokud se nevymýtí korupce, jak chcete normální lidi žijící od výplaty k výplatě přesvědčit, aby se ještě uskrovnili?

* E15: Dá se nadace vnímat jako další vaše snaha dostat se do veřejného života či politiky?

Dělám to, protože mě to baví a cítím, že korupce či zlodějna, když to řeknu česky, je obrovským problémem této společnosti. Po roce 2008 jsem si myslel, že politika je pro mne uzavřená kapitola. Tehdy jsem senátní volby prohrál ve druhém kole s Milanem Štěchem (dnešním předsedou Senátu, pozn. red.) kvůli 30 korunám u lékaře. Teď se soustředím na boj proti korupci, o politice v současnosti neuvažuji. Možná si ale za nějakou dobu řeknu: Blázne, pojď to zase zkusit.

Stanislav Bernard (55). Narodil se v Opavě, kde vystudoval gymnázium, poté absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině. Před listopadem 1989 pracoval v Sigmě Dolní Benešov, v severomoravské divizi obchodních domů Prior a v podniku Textil Ostrava. Od konce roku 1991 je spolumajitelem a generálním ředitelem Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci. Je zakladatelem Českého svazu malých nezávislých pivovarů, v letech 1993 až 1999 byl jeho prezidentem. V roce 2000 mu Sdružení přátel piva udělilo titul Pivovarská osobnost století za prosazení odlišné spotřební daně pro malé nezávislé pivovary. V soutěži odborného týdeníku Strategie získal titul Brand manager ČR roku 2000, od PR klubu České republiky v anketě Merkur obdržel cenu Osobnost roku 2008. V témže roce neúspěšně kandidoval do Senátu.

(E15)



Zpátky