Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2011


Vyzve někdo Klause k rezignaci?

Otakar Kudrna

Při státní cestě Jižní Amerikou ukradl český prezident plnicí pero. Učinil to před videokamerou a jeho čin viděl díky moderním médiím celý svět. Václav Klaus tím udělal nesmírnou ostudu státu, který jako jeho zvolená hlava zastupuje. V civilizovaném státě by prezident po tak skandálním činu musel odstoupit. Nikoliv v Česku. Klaus neodstoupil, ani se neomluvil. Ještě horší snad je, že se nenašel poslanec nebo senátor, který by Klause k odstoupení veřejně vyzval. Jeho předchůdce, exprezident Václav Havel, léta kázal svým poddaným o morálce a poučoval je ve všech směrech. Pokud se mi to podařilo ověřit, ani Havel nevyzval svého následníka k rezignaci, prestože tento hrubě veřejně porušil morální zásady a uškodil tím státu.

Akce sbírat a posílat Klausovi kuličková pera nasvědčuje tomu, že obyvatelstvo bere krádež a poškození státní reputace jako legraci. Když jsem po více než dvou desetiletích v r. 1990 navštívil tehdejší ČSSR/ČSFR (nebo jak se to tehdy jmenovalo), slyšel jsem slogan: "Kdo nekrade, okrádá sebe a svou rodinu." Ten slogan, po dvaceti letech svobody a dekoracie, asi stále platí.

Tím ovšem neuvěřitelná, šokující historie nekončí. Na internetu v iDnes.cz si nějaký pisálek liboval, jak Česko presidentskou krádeží získalo reklamu, a to zcela zadarmo. Lze takový názor brát vážně? Připomíná mi to žvást, kterým opilec Hašek komentoval ústy Švejka, bezcharakterního podvodníka a zloděje psů, vraždu následníka trůnu Františka Ferdinanda. Může se za takových okolností ještě někdo divit, že leader korupční strany se stane antikorupčním vicepremiérem? Sotva!

Jsem zvědav, jestli se najde aspoň jeden český politik, který vyzve Klause veřejně k rezignaci, nebo se toho chopí skupina občanů.



Zpátky