Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2011


Umlčte Stephana S.

Policie vyšetřuje zločin na vrchním státním zastupitelství

Jaroslav Spurný, Ondřej Kundra

Vrchní státní žalobce Vlastimil Rampula odjel minulý týden (0d 06. do 12. 06. 2011 - pozn. red. CS-magazínu) do Vídně na svou životní misi. Chtěl na tamní prokuratuře vyžehlit jeden z nejhorších poklesků, kterého se teď dopustila česká strana. Někdo ze státního zastupitelství nebo protikorupční policie totiž využil rakouských kolegiálních informací a provalil utajovaného svědka v korupční kauze sahající do nejvyšších pater české politické moci. Tah zatím neznámého žalobce či policisty nejenže vydal zločinecké pomstě jeden lidský život, ale navíc je jím ohroženo i zdárné vyšetření mezinárodně sledovaného případu. Vlastimil Rampula jel do Vídně sondovat, jak velké znechucení vládne mezi rakouskými kolegy a zda jsou či budou ochotni pokračovat i přes umrtvující incident v dosavadní spolupráci. Vrchní žalobce asi netušil, že právě v den jeho rakouské cesty v pražském sídle protikorupční policie finišoval speciální tým s přípravami razie. Od tohoto plánu se policie později rozhodla ustoupit a ohlásila jiný, stejně šokující krok: že oficiálně zahajuje vyšetřování několika vysoce postavených vrchních státních zástupců.

Skutečné jméno utajovaného svědka je Stephan Szücs a dnes ho v Česku zná minimálně každý pozornější čtenář denního tisku. Jenže tohle jméno mělo zůstat původně a z dobrých důvodů před veřejností i korupčníky utajeno.

Když MF DNES a Právo zveřejnily letos 11. května výpověď rakouského manažera, vypadalo to na dobře odvedenou novinářskou práci, která mohla na české straně iniciovat – jak se tehdy zdálo – nový rozjezd skomírajícího vyšetřování jedné z největších korupčních kauz Česka: předraženého čtrnáctimiliardového nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu, v němž může jít o vysoké úplatky. Výpověď rakouského manažera byla převratná. Stephan Szücs vyšetřovatelům dosvědčil, že Marek Dalík, blízký přítel premiéra Topolánka, si na sklonku roku 2007 řekl o úplatek v rekordní výši skoro půl miliardy korun. Podle Szücse se tak stalo na jednání českého ministerstva obrany s rakouskými zástupci výrobce pandurů Steyr, na němž Dalík coby soukromá osoba neměl vůbec co pohledávat. Dalík navíc podle Szücsovy výpovědi sliboval, že úplatek zajistí, aby nákup obrněnců – které má dnes česká armáda ve výzbroji spíše pro okrasu a jejichž možné nasazení v zahraničních misích je téměř nulové – schválil premiér Topolánek. Květnové zveřejnění Szücsovy výpovědi tedy české veřejnosti odhalilo, že zásadní korupční obchody vznikají mimo oficiální instituce placené daňovými poplatníky za dozor nad průhledností obchodů, a poznali jsme rovněž mechanismus domlouvání úplatků i systém, který obchodníky k úplatkům nutil.

Bližší pohled do zákulisí ovšem staví nad „dobře odvedenou prací“ otazník. Pro Stephana Szücse znamenalo zveřejnění jména a výpovědi šok: v Rakousku vypovídal pod skrytou identitou, která mu měla zajistit bezpečnost před korupčníky a mafiány. Dnes se naopak ze strachu z pomsty za svou výpověď skrývá a není jasné, zda své svědectví vůbec zopakuje před případným soudem. Jde o jeho bezpečnost i bezpečnost jeho rodiny. Zveřejnění výpovědi ale neznamenalo otřes jen pro Szücse, vyvolalo zděšení i v rakouských justičních a policejních institucích.

Podle neoficiálních informací – rakouské úřady se dnes pochopitelně před českými médii uchylují ke stroze odmítavé formulaci „no comment“ – se Szücs rozhoduje, zda svou výpověď nestáhne. Navíc ve vyšetřovacím spisu rakouské policie vypovídalo více utajených svědků a ti prý odmítají zopakovat svou výpověď před českými úřady ze strachu z prozrazení. „Je to velký problém, průšvih, rakouští kolegové s námi moc nekomunikují, máme strach, že to ohrozí naše pátrání, prestiž české policie jako důvěryhodného partnera je zničena,“ tvrdí detektivové z protikorupční policie. „Je to katastrofa,“ komentuje proval na české straně nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jde o zásadní zlom. Oficiální přístup k Szücsově výpovědi měl jen český vyšetřovatel a tři nebo čtyři vysoce postavení představitelé státního zastupitelství. Zcela jisté tak je, že právě někdo z nich spíš záměrně ohrozil vyšetřování prozrazením utajeného svědka a upozorněním Marka Dalíka a dalších na klíčovou výpověď před jejich výslechem. Ta blamáž ukazuje, že „mafiánské struktury“ ve zdejší justici a bezpečnostních složkách se tu už nezabývají zametáním politicky citlivých případů pod koberec, ale aktivně pomáhají zločincům a ohrožují přitom život lidí, kteří se proti nim rozhodnou svědčit.

O nákupu zarážejícím způsobem předražených a navíc pro armádu viditelně nepotřebných těžkých obrněnců Pandur se tu s podezřením mluví už sedm let. Vyšetřování se rozjelo, ale teprve loni v dubnu zásluhou rakouských detektivů, kteří objevili sedm let starou korupční dohodu o obchodu. Na základě ní provedli razii u výrobce pandurů, společnosti Steyr, což přineslo spoustu dokumentů o celé transakci. Rakouští policisté pak vyslechli loni desítky svědků včetně vrcholných manažerů firmy, a na počátku letošního roku měli pohromadě svědectví, která mohla zajímat i českou stranu, kde se vyšetřování dlouho nikam viditelně nehýbalo. Tamní detektivové se proto dohodli s českou protikorupční policií, že si mohou rakouské svědky, kteří vypovídají o okolnostech důležitých pro české vyšetřování přijet postupně vyslechnout. Koncem letošního března se vyšetřovatel František Zahálka, doprovázený vrchními státními zástupci Ladislavem Letkem a Marcelou Kratochvílovou, vypravil vyslechnout Stephana Szücse. Výslech proběhl v němčině a v tomto jazyce byl sepsán i protokol. Jeho originál převezl vyšetřovatel do Prahy a požádal rakouskou ambasádu o oficiální překlad. Do Zahálkovy kanceláře začal docházet rakouský policejní přidělenec v Praze a Szücsovu výpověď přeložil do češtiny. Originál neopustil při překladu kancelář a překladatel nedostal po skončení práce žádnou kopii. Vzhledem k tomu, že v médiích se pak objevily obšírné a přesné citace tohoto překladu, je vyloučeno, že by informaci pustil do médií překladatel.

Koncem dubna obdrželo kopii překladu pražské vrchní státní zastupitelství a začátkem května si spis se Szücsovou výpovědí vyžádalo ke kontrole Nejvyšší státní zastupitelství. Jedenáctého května vyšly výtahy a úryvky Szücsovy výpovědi nezávisle na sobě v MF DNES a Právu. „Od té doby máme ve spolupráci s rakouskými kolegy, bez níž případ nemůžeme vyšetřit, stopku. Žádné informace, žádné výslechy, nic,“ říká detektiv z protikorupční policie. „Únik výslechu považuji za alarmující problém,“ tvrdí ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Požádal jsem nejvyššího státního zástupce Zemana, aby prověřil, odkud informace utekly,“ dodává. Zatím si jak policie, tak obě státní zastupitelství prověřily možnost úniku informací z jejich kanceláří samy, interními vyšetřováními. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana i podle šéfa protikorupční policie Tomáše Martince měl v jejich instituci k dokumentu přístup vždy jen jediný člověk a „důkladným šetřením“ je vyloučeno, že by informace unikla touto cestou. Jak takové hluboké vyšetřování vypadá, ovšem ani jeden z šéfů detailně neupřesňuje. Vrchní státní zastupitelství o průběhu svého interního vyšetřování zatím mlčí, podle mluvčí Ireny Válové může odpovědět pouze šéf Rampula, ale ten je prý příliš „zaneprázdněný“. Šéfžalobce Zeman tvrdí, že dostal od vrchního státního zastupitelství průběžnou informaci, že stále vyšetřují, kdy bude znám výsledek, není jasné. Podle informací Respektu měli na vrchním státním zastupitelství k Szücsově výpovědi přístup tři státní zástupci, ale v tento okamžik nelze informaci nijak ověřit.

Jisté je, že vyšetřování úniku zapadá do doby, kdy se šéfové vrchního a Nejvyššího státního zastupitelství navzájem obviňují z napomáhání zločinu. Nejvyšší žalobce Zeman vyzval nedávno ministra spravedlnosti Pospíšila, aby odvolal Vlastimila Rampulu kvůli tomu, že jeho úřad v minulosti zmanipuloval vyšetření klíčových korupčních kauz, jako byly gripeny, převzetí Mostecké uhelné, krach IPB a podobně. Ministr s odvoláním zatím váhá a vrchní žalobce Rampula mezitím v novinách obvinil naopak Zemana, že usiluje o jeho odvolání proto, aby se zavděčil „mafiánům“. Ještě než se z této výměny mohlo stát nesrozumitelné překřikování, přišel, jak už bylo řečeno, minulou středu naprosto nečekaný a v historii Česka málokdy vídaný policejní krok. Podle zdrojů Respektu zahájila protikorupční policie vyšetřování vrchního státního zastupitelství v Praze, protože detektivové jsou přesvědčeni, že informace mohla uniknout jen z Rampulova úřadu. Proč, to nevíme. Policie – která vyšetřuje státní zástupce pro podezření z napomáhání zločinu a zneužití pravomoci – to nevysvětluje. „Vaše informace nebudu ani potvrzovat, ani vyvracet,“ odpovídá stroze mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Podle neoficiálních, nicméně důvěryhodných zdrojů ve středu rozhodli o akci šéfové protikorupční policie. Detektivové prý dokonce uvažovali, že by okamžitě zapečetili a prohledali kanceláře některých vrchních státních zástupců. Podle informací Respektu se vedení protikorupční policie nakonec rozhodlo zahájit „jen“ oficiální vyšetřování VSZ – policisté nevěřili, že by jim razii nějaký státní zástupce povolil. Nicméně i tak je tu stále problém, návrh protikorupčních detektivů na vyšetřování vrchních státních zástupců musí schválit zase nějaký státní zástupce. Nic takového ale v historii České republiky ještě nebylo nikdy odsouhlaseno. Žalobci si žádost policie začali přehazovat jako horký brambor. V době uzávěrky nebylo jasné, které státní zastupitelství bude o návrhu rozhodovat. O akci protikorupční policie údajně v pátek večer nevěděl ani ministr spravedlnosti Pospíšil, ani ministr vnitra Jan Kubice.

Vlastimil Rampula je už z Vídně doma. On sám nechce svou cestu nijak komentovat, protikorupční jednotku nicméně informoval, že rakouští žalobci berou sice únik informací jako nepříjemnou záležitost, ale chyba by neměla ohrozit další úkony a spolupráci do budoucna. Optimismus Vlastimila Rampuly si ověřit nelze, rakouská strana je v komentářích naprosto zdrženlivá. „Nebudu se vyjadřovat ani k prozrazení utajovaného svědka, ani k dalšímu vyšetřování nebo jednání s českou stranou,“ říká krátce mluvčí rakouského protikorupčního státního zastupitelství Martin Ulrich. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se obrátil na rakouské kolegy už před měsícem. „Informoval jsem je o úniku, aby měli tu informaci hned k dispozici a snížili riziko, že by to mohlo ohrozit další vyšetřování,“ vysvětluje Zeman. To ale nebude snadné: policie je přesvědčena, že spolupráce s rakouskými úřady nebude tak jednoduchá, jak naznačují Rampulovy diplomatické výroky. „Prostě jsme od nich od provalu nedostali žádnou informaci a nevypadá to, že se to brzy změní. Navíc nikdo po té blamáži nemůže rakouské utajené svědky nutit k výpovědi před českou stranou,“ říkají detektivové. V každém případě je zřejmé, že viník úniku informací má kromě pomoci zločincům na svědomí ohrožení života utajovaného svědka, zastrašení dalších lidí od ochoty svědčit a mezinárodní ostudu pro český stát. Pokud bude viník této zničující operace chycen a usvědčen, hrozí mu v případě nejpřísnější kvalifikace až dvanáct let vězení.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky