Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2011


Řešení nedostatku vody

Johannes Gerloff

Izrael a okolní státy už sedm let nemají dostatek deště. Mimořádné sucho donutilo izraelskou vládu vstoupit do ambiciózního projektu. Do konce druhého desetiletí 21. století plánuje pokrýt 80 % domácí izraelské spotřeby pomocí odsolené mořské vody. Abšalom Felber je zjevně hrdý na velký pokrok, kterého bylo na cestě k tomuto cíli dosaženo. Společnost IDE Technologies Ltd, jejímž je ředitelem, je jednou z největších světových firem, které se zabývají odsolováním mořské vody, výrobou sněhu, skladováním tepla, chlazením hlubinných dolů, dálkovým vytápěním a čištěním vody.

David Ben Gurion, zakladatel a první premiér moderního Izraele, snil celý život o zelené poušti. Zároveň byl iniciátorem izraelského programu na odsolování mořské vody, který začal v roce 1965 a probíhal v režii vládní organizace. Postupem času byl tento program privatizován a zcela otevřen pro volný trh. Pokud chcete dnes být konkurenceschopným dodavatelem pitné vody, musíte především zvažovat spotřebu energie. Felber si toho je dobře vědom a chlubí se celosvětově nejnižšími náklady na energii. V Izraeli provozuje IDE Technologies hlavně membránové odsolovací stanice, které získávají sladkou vodu pomocí reverzní osmózy a odpovídají nejmodernějším technickým standardům. V počítačové prezentaci ukazuje Felber, že odsolená voda se na Bahamách v roce 1996 vyráběla za 1,50 dolaru za krychlový metr. „Tady v Hadeře nabízíme krychlový metr sladké vody za 57 centů!“ Jedinou skutečnou konkurenci mají dnes izraelská odsolovací zařízení v Singapuru. Proto je přísně zakázáno při prohlídce zařízení fotografovat, zvláště v blízkosti jeho energetického centra. „Nejdůležitější je cena vody pro spotřebitele,“ vysvětluje vedoucí vodárenské společnosti. Průměrná izraelská domácnost spotřebuje 15 až 16 krychlových metrů pitné vody měsíčně.

Stanice v Hadeře byla vybudována v rekordním čase, za pouhých 28 měsíců, a byla uvedena do provozu v květnu 2010. Nachází se hned vedle největší izraelské uhelné elektrárny, několik kilometrů jižně od přístavního města Haifa na východním pobřeží Středozemního moře. Dodává nejméně 127 miliónů krychlových metrů vody ročně. Což činí tento projekt v hodnotě 425 miliónů dolarů největší odsolovací stanici mořské vody na světě. Projekt byl financován výhradně zahraničními bankami, což je v Izraeli historickou novinkou. Před rokem 2005 byla spuštěna odsolovací stanice v Aškelonu, která ročně dodává 118 miliónů krychlových metrů vody ročně. Stanice v Hadeře je plně automatizovaná a ze 40 pracovníků, kteří ji udržují v provozu, je 30 administrativních.

Díky dodrženým termínům výstavby a technické zručnosti izraelských techniků nezažili navzdory katastrofickému suchu odběratelé situaci, že by otočili kohoutkem a voda netekla. Obdobné situace v Kalifornii někdy vedou k zavedení přídělového systému na vodu. V posledních dvou letech už izraelští odběratelé užívali větší množství vody z odsolovacích zařízení, než z Galilejského jezera, kde se voda musí čerpat z úrovně více než 200 metrů pod mořem. Pokud se vládní program uskuteční, čerpání vody z nejníže položeného sladkovodního jezera na světě bude úplně zastaveno. Současně však musí Izrael dodávat ročně 50 miliónů krychlových metrů galilejské vody svému východnímu sousedovi – Jordánsku. Což si hašemitské království vymínilo v mírové smlouvě. Překážkou izraelské pomoci v oblasti úpravy vody je navíc arabský bojkot izraelských výrobků. Ale i tento problém má řešení, říká Abšalom Felber. „Vedeme jednání s jednou švýcarskou firmou, kterou vlastní Holanďané, a věříme, že nakonec naši arabští sousedé budou moci používat vodu získanou pomocí izraeského know-how. Před 42 minutami tahle voda šplouchala na pláži,“ říká Felber s úsměvem, když nabízí nápoj, který chutná jako minerálka. „Pokud znám chemické složení, můžu vyrábět v podstatě jakoukoli minerálku.“

IDE Technologies dodává podle potřeby vodu pro průmyslové použití, pro zemědělské účely nebo pitnou vodu. Podstatnou složkou jsou minerály, které je nutné do vyčištěné vody přidávat, aby byla použitelná. Izraelská vláda určuje normy kvality pro pitnou vodu. Voda z izraelských odsolovacích stanic jde přímo do vodovodní sítě. Dnes je IDE Technologies zapojená do projektů v Číně, Indii, Americe a Evropě – a toto pořadí patrně odpovídá prioritám, které židovský stát v této oblasti má. Společnost ve světě instalovala a provozuje asi 350 tepelných a 50 membránových odsolovacích stanic. Sama tato izraelská firma tedy denně na celém světě produkuje více než 2 milióny krychlových metrů sladké vody. Felber doufá, že odbornost, kterou jeho firma disponuje, pomůže vymazat problémy s vodou ze seznamu možných příčin lokálních konfliktů. „Znamenalo by velký pokrok, pokud bychom se mohli stát nezávislými na svých sousedech a rozmarech přírody, pokud jde o vodu.“

(www.israelnetz.com)



Zpátky