Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2013


Zeme blaznu...

Ross Hedvicek

Nekdy v lete 1988, v Kanade, ale ve vysilani chicagske televize jsem videl asi hodinovy porad o Ceskoslovensku. Pochopitelne jsme u toho sedeli s ocima navrch hlavy. Americti naivni reporteri chteli nejak priblizit americkemu divakovi Ceskoslovensko, snad v nadeji, aby si uz konecne prestal myslet, ze hlavni mesto Ceskoslovenska, tam kde se narodil Big "Nedo" Nedomansky je Beograd.

A tak tu zemicku projeli krizem krazem a filmovali zivoty "obycejnych lidi". Ve vinnych sklipcich ukazali, ze i kdyz vsichni uz prohrali svuj boj s alkoholem, tak Moravaci dokazali aspon remizovat. Ve Straznici jim zatancili juch juch juch tanecky v krojich a jak se sroubuji zarovky a perko za klobukem. Kdesi u Brna nataceli zabijacku a peceni dortu a slavnostniho cukrovi.

I do Ostravy zajeli a nataceli zivot obycejneho havire, mladeho cloveka zhruba meho veku, nositele Radu prace a predsedy mistni organizace KSC, ktery po praci a nejakem tom mudrovani, za ktere by zaslouzil mokrym hadrem pres drzku, dojel cervenou tramvaji do Poruby, v ruce kozenou splaclou aktovku, vytahem vyjel do sedmeho patra panelaku, "byt dostal od podniku, ze byl vzorny pracovnik", posadil se ke stolu, zacal cist noviny, ukazali, ze to bylo Rude pravo, a pil pivo desitku z flasky. Kamera strihla i na jeho manzelku, ktera se sklopenou hlavou umyvala v drezu nadobi. Mnozstvi sprostych vyrazu, ktere jsem chrlil na nasi televizi SONY stoupalo geometrickou radou. Moje manzelka se smala, nadobi umyvat nesla, tohle ji bavilo vic.

A pak jeli do Prahy. Hospudky na Male strane s ciganskymi kapelami na houslicky a s cimbalem. Cimbal - typicky prazsky hudebni nastroj. V Chicagu si to urcite dodnes mysli. Hospoda u Fleku a dalsi dojem, ze Prazaci pijou melasu a mluvi nemecky. A prazsky hrad, kde dodnes vladne duch ceskeho krale Franze Kafky, a na prazskem hrade je nejvyznamnejsi kamenna busta Petra Parlere, coz je neco jako Buddha vytesany do skaly v Afganistanu.

A pak jeli zjistit, kdyz se uz ujistili, ze Praha je vsech Cechu raj, raj raj raj svajneraj raj raj, jak je to s politickou svobodou v Ceskoslovensku. Sice jim ten havir v Ostrave tvrdil, ze svoboda je absolutni a nic mu nechybi, ale chteli si to overit i jinde. A overili. Byli nasmerovani do Prognostickeho ustavu, kde je prijal sam reditel ustavu jezaty Walter Komarek a jeho namestek, mlady (teprve triceti-petilety) a nadejny predseda Zakladni organizace KSC tmavovlasy Vladimir Dlouhy. I tento potvrdil, ze v CSSR je uplna svoboda a kazdy si muze delat co chce, i on sam uz ve 24 letech studoval na univerzite v Belgii (a katolicke!!!!) a ve triceti letech uz byl i kandidat ved! Velmi sympaticky a mily aparatcik a po peti letech byl radu let po sobe ceskym lidem vyhodnocovan jako "nejoblibenejsi politik zeme".

A ted chce i kandidovat na prezidenta a nemam pochyb, ze si ho v pristim roce vsichni nadsene zvolite, protoze si nikdo nechce nic pamatovat. Pred par lety jsem mel diskusi s mladou pribuznou v Cesku, ktere se velice libil Radek John. Poukazal jsem na jeho nomenklaturni komunistickou minulost a mlada Ceska na to kategoricky zavrtela hlavou, ze tomu neveri, protoze kdyby to byla pravda, tak by to urcite bylo v novinach. A volila Veci verejne. Nemam pochyb ze pro Vladimira Dlouheho bude volit taky. V novinach nic nebude. I na ceske Wikipedii je, ze byl pouze v KSC - to, ze byl ale i predsedou ZO KSC uz tam neni. Velmi cudne zamlceno. Zamlcel to i ve svem oficialnim zivotopise na internetu. Lid mu to sezere i s navijakem.

Nejste vy zeme blaznu?



Zpátky