Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2013


Fouká, fouká větříček...

Ross Hedvicek

Hurikán Charley se opřel plnou silou do pobřeží Floridy v pátek třináctého srpna 2004 ve 4:28 odpoledne. Nejničivější centrum hurikánu kolem tzv. "oka" mělo průměr 14 mil a zasáhlo místo nazvané Punta Gorda na břehu zálivu Charlotte Harbor. Hlavní problém byl, že bydlím na opačném břehu Charlotte Harbor asi jeden a půl míle vzdušnou čarou od Punta Gorda a hurikány jak známo nejezdí objížďkami po silnici. Meteorologové předvídali přívalovou vlnu od moře vysokou až 15 stop - a nadmořská výška mého příbytku je pouze 11 stop (3 metry) nad mořem. Prognózy nebyly dobré i bez toho, že by nám tu vládli prognostici jako vám. V okamžiku, kdy se Charley dostal k nám na břeh, tak už měl rychlost 145 mil za hodinu a klasifikaci jako hurikán čtvrté kategorie, což je jiná šťáva, než vaše hospody čtvrté kategorie.

Průběh hurikánu byl typický - člověk sedí doma a čeká, jestli mu to zbourá barák nebo ne. V našem případě jsme měli štěstí - náš dům je betonový, navíc stojí mezi spoustou stromů, které údajně svou pružnosti zmírňují nárazy větru. A nárazy větru jsou nejdůležitější. Hurikán není homogenní, je ničivý velice selektivně. V bezprostřední blízkosti okolo oka hurikánu v průměru 14 mil byla jak místa, kde se vlastně nic nestalo - jako u mne, kdy mi uletělo pár tašek že střechy, kus okapu a zlomilo to dva stromy, tak i místa, kde to vypadá jako po výbuchu bomby MOAB (Mother of All Bombs), takzvaný Daisycutter, neboli Řezač kopretin. Jenže tady to trhalo mangrove, palmy, borovice a cokoli vyššího než půl metrů. Palmetto - trpasličí palmy řádění živlů přečkaly.

Charlotte Harbor je tvořen ústími dvou řek, Myakka River a Peace River. Okolo dálničního mostu I-75 přes Peace River bývala bujná neprůhledná zelená džungle - stromy tak 5-7 metrů vysoké. Teď tam není vůbec nic, ani lísteček zelený, ze země trčí jen asi tak metrové klacky holého bílého dřeva, i kůru těch stromů to orvalo. Ohlédnete-li se dokola z mostu neuvidíte nic než milé pustiny, asi jako když jsem viděl staré fotografie Hirošimy těsně po bombardování. A ujedete třeba dvě míle a nikde nic, jako by se vůbec nic nestalo - pokud tedy nepočítáte nějaký ten strom ležící přes cestu.

Česká média a noviny brzo po hurikánu zasvěceně oznámily, že hurikán Američany překvapil a že na něj nebyli připraveni. Jako obvykle u současného českého "novinářství" bylo přání bylo otcem myšlenky. Nebo jinak - české noviny vám lžou stejným stylem jako za Husáka. Opak byl pravdou. O určitě překvapenosti by se snad dalo mluvit, když v roce 1992 hurikán Andrew srovnal se zemí Homestead, ale rozhodně ne v tomto případě.

Tentokrát všechno fungovalo lépe, rychleji a efektivněji, i když škody jsou zřejmě daleko vyšší, než byly v době hurikánu Andrew. Hurikán skončil večer za tmy, hned onu první noc zasahovaly místní záchranné jednotky a teprve se ukazovalo, kde co bylo poškozeno a že největší katastrofa je právě v oblasti Punta Gorda. Už druhý den ráno se sem začala hrnout pomoc. Všichni si dobře pamatovali, jak celý stát i země pomáhaly devastovanému Homesteadu. Přišel čas vrátit dluh. Druhý den jsem vyrazil na dálnici a viděl všechno na vlastní oči. Stovky vozidel National Guard s jejich hummry, elektrikáři, hasiči, sanitky a policejní auta nejen ze sousedících okresů, ale i z dálky anebo i celého jihovýchodu. Potkal jsem kolony z Georgie, South Caroliny i Texasu. Pokračoval jsem po I-75 směrem k Alligator Alley do Miami. I když bylo poledne, tak obloha byla stále zatažena a bylo velice temno - o to výraznější byly pohledy naskýtající se v protisměru.

Od Miami se hrnuly další rady EMS (sanitky), náklaďáky elektrikářů a okolo stovky policejních aut (Dade Police a Hialeah Police). A všechny s rozsvícenými světly, blikajícími majáky a některé i s houkajícími sirénami (oni nemají povoleno normálně houkat, jen když je emergency, a tak využili příležitosti si zahoukat a vyděsit aligátory). Typické americké bravado - i když vždy dobře myšlené, tak přesto tolik nenáviděné v Evropě. Věřím tomu, že kdyby sehnali tak rychlého koně, tak by před nimi klusal trubač v modré uniformě a na bílém koni a vytruboval Útok lehké kavalérie. Only in America. Takhle by se to nikde jinde neřešilo. Alligator Alley je sto mil dlouhá a tahle scéna se opakovala ještě několikrát s National Guard a jinými kolonami. Měl jsem téměř slzy v očích.

Už odpoledne přiletěli oba Bushové - guvernér Floridy Jeb Bush a prezident George Bush. Když se něco takového stalo v Česku, tak prezident Václav Havel odmítl přerušit svou dovolenou na Kanárských ostrovech, pokud jste už zapomněli (a finanční pomoc ze zahraničí byla v ČeskoZlodějsku rozkradena a nikdo to ani nevyšetřuje).

Tou dobou už byly známý první odhady škod - nejméně 11 bilionů dolarů - částka eventuálně měla být vyšší, těch 11 bilionů bylo jen pro začátek (US billion = miliarda). Bushové si prohlédli Punta Gorda - oba sem jezdí každý rok na vánoce do Boca Grande na tarpony, takže to tady oba znají a prezident hned vyhlásil neomezenou pomoc a zrušil jakýsi limit na federální peníze, který vyžadoval stejně množství peněz od floridské vlády. Téměř milion lidí bylo bez elektrického proudu jen tady v nejbližším okolí, pět dní po hurikánu už to je jen sto tisíc lidí, což asi stejně budou jen úplně zničené oblasti - pokud vám barák odnesl vítr, tak je vám elektřina stejně k ničemu.

FEMA (Federal Emergency Management Agency) se hned ráno usadila v Port Charlotte a začala organizovat příchozí pomoc a rozhazovat peníze vlevo vpravo. Z Georgie začaly přijíždět vlaky s maringotkami (manufactured homes) - FEMA oznámila cíl postavit celkem 10 tisíc těchto domků v nejbližších pár dnech. Na parkovištích u obchodních domů byly zřízeny stany, celkem 114 míst tady v okolí, kde se vydává jídlo, pití, pitná voda a led. Zadarmo - jistěže zadarmo. Zároveň byly okamžitě zrušeny jakékoliv poplatky za parkoviště, za mýtné na mostech, za průjezd přes Alligator Alley (normálně dolar a čtvrt, teď nic).

Většina křižovatek má dopravní semafory visící z kabelů přes křižovatku. Na většině křižovatek tam kabely zůstaly, světla už ne. Nikde nablízku v příkopu neležely, musely odletět někam hodně daleko - zřejmě směrem k Orlandu. V Cape Coral jsem projel přes křižovatku, kde semafory byly na železných ramenech natahujících se do křižovatky. Světla tam byla, ramena také, jenže větříček zkroutil hlavní nosný sloup o průměru asi 40 cm o sto osmdesát stupňů, takže stále fungující světla teď regulovala provoz na parkovišti před Dunkin Donuts.

Na všechny tyto křižovatky nastoupili policisté a National Guard a řídili dopravu. U nás tam dirigoval vojáček s M-16 s granátometem přes prsa. Jedna jednotka National Guard se právě vrátila z Bagdádu. Dostali za úkol vydávat kanystry s pitnou vodou v Port Charlotte a velice si libovali, že, i když je tady stejné horko jako v Bagdádu, tak tady aspoň nemusí nosit neprůstřelné vesty a nikdo po nich nestřílí.

Florida má velké množství ubytovacích prostoru pro turisty a sezóna je tu v zimě (v létě je tu příliš horko) - a tak ti, kteří ztratili střechu nad hlavou byli velmi rychle ubytování v hotelech a kondominiích s výhledem na moře.

FEMA to všechno platí. Naštěstí to bude trvat jen pár týdnu nebo měsíců - stavební tempo v takových situacích je vždy velmi svižné a hurikánem poničené domy budou postaveny či opraveny velmi rychle. Včera večer jsem byl s manželkou na Manasota Beach se dívat na západ slunce na mořem - velice neškodná a navíc laciná zábava. Projížděli jsme kolem hotelu na pláži a tam, kde dříve stávaly lincolny, teď stojí chevy pickup trucks. A pár policejních aut řešilo problémy nových obyvatel - událost v turistické sezóně nevídaná.

V souvislosti s hurikánem v USA bych rád upozornil na jinou, ale přímo související záležitost. Všechna hlavní česká (čti: oficiální) média, jako Lidové noviny, České noviny, MFDnes i ten Neviditelný pes (to by byl rým!) mají na svých webových stránkách takzvané chaty - neboli diskusní fóra - která nejsou nic jiného než řečnické pultíky českého komunismu a antiamerikanismu. Když už oficiálně musí šéfredaktoři a majitele těchto médií proklamovat demokracii a svobodu projevu (jsme přece Pseudoevropané a jsme v NATO, nééé?), tak alespoň tímto způsobem dají prostor největšímu morálnímu odpadu, který česká kotlina byla schopna vyprodukovat, mentálně bezprizorným dobytkům, kteří pod ochranou údajné svobody projevu dští nenávist na zemi, která, pokud České republice nepomohla, tak jí určitě neublížila. Dnes už je u vás zapomenuto, že americká Pattonova 3rd Army osvobodila ČSR až k Plzni, dál nesměla díky komunisticko-sovětským kolaborantům pod vedením soudruha Smrkovského, který byl později pravou rukou Sášenky Dubčeka, vyrostlého v SSSR, a spolu pak zachraňovali komunismus. Vy, pitomci, tomu říkáte Pražské jaro.

Je zajímavé, že dnešní, Havlem jmenovaný (toho Havla by měl někdo fackovat denně - doufám že to Dáša Veškrnová dělá!) český justiční systém je schopen obžalovat z propagace fašismu vydavatele Hitlerova Mein Kampfu, ale propagátoři komunismu - ideologie, která je odpovědná za smrt pětinásobku lidí (100 miliónů mrtvol, což je 2,5 krát kolem dokola rovníku, 1 mrtvola na každý metr - dovedete si to představit?) ve srovnání s fašisty nebo nacisty - zůstávají v České republice nepotrestáni, tolerováni a zcela ve flóru.

Přikládám pár vzorků z internetového fóra Lidových novin k posouzení - mimochodem webová stránka Lidovek má jedno diskusní fórum výhradně věnované vulgárním útokům na autora tohoto článku - nachází se na adrese http://lidovky.centrum.cz/diskuse/diskuse.phtml?id=30.

I tak si v dnešní prohnilé neokomunistické České republice představují svobodu projevu. Na mé opakované žádosti o zákrok redakce Lidovek nereaguje. Až si ty ubohosti přečtete, musíte dojít k názoru, že tolik proklamovaná HRDOST na češství je dobrá snad jen k tomu, aby byla na čtyřikrát přeložena jako Rudé právo či Mladá fronta a použita k utření zadku.

Zde je, co si věrní čtenáři Lidovek myslí o hurikánu Charley na Floridě. Jsem přesvědčen, že USA jsou vděčné za českou podporu. Ukázky jsou z "diskuse" pod článkem o hurikánu.

---

Ať jim to tam rozseká na sračku !

Autor: Che Guevara Datum: 13. 08. 21:06

Doufám, že to tam těm sviním americkým srovná se zemí, ať okusí trošku "medicíny", kterou pocítili lidé v Iráku !

---

...přírodě USáci kápi na hlavu nenavlečou.

Autor: Alarich Datum: 13. 08. 20:09

Aspoň z něčeho má tenhle zpychlej, namyšlenej a arogantní národ respekt. USáci umějí do světa vyvážet a exportovat násilí, ničení a utrpení pro jiné, takže není od věci, kdy jim příroda naznačí, kdo je na této planetě panem. A to je dobře.

---

Re: PŘÍRODNÍ ŽIVEL

Autor: SH Datum: 14. 08. 13:27

Mohu vás ubezpečit, že hurikán je nic proti jednomu "mírovému" náletu vaší mise v Iráku. Kéž by vám alespoň trochu přírodní katastrofy připomněly utrpení které šíří vámi zvolena vláda ve světě. Co byste si vybrala? Guantánamo nebo Bagdád nebo Floridu? Určitě Floridu. Na Guantánamu ani v Bagdádu si nikdo vybírat nemůže. Stejně tak si Iráčané nemohli vybrat, když jim tam vaše předchozí vláda instalovala Saddáma Husajna. Teď ho zase odinstalovává, tak hurá, hurá...

háj hou

SH

---

Jeb

Autor: Jirka Datum: 14. 08. 03:44

Mohlo by to odplavit toho blba Jeba Bushe!

---

Novinka pro CWN

Autor: Venca Datum: 14. 08. 05:44

Podle posledních zpráv vylovil Fidél bidlem Jeba Bushe že zálivu Bay of Pigs. Zemdlený Jeb byl zapasovaný v traktorové pneumatice a poslední metry od pláže utíkal po čtyřech, připomínaje gigantického kraba. Pokoušel se rychle dosáhnout kubánské pevniny, aby nebyl deportován zpět mezi rozzuřené floridské demokraty.

---

Hurikán? Nic moc!

Autor: Che Guevara Datum: 14. 08. 07:19

V Americe zafouká menší větřík a Američani se z toho můžou posrat. Já jsem hned věděl, že to bude hovno. Jo, kdyby tam nezůstal stát kámen na kameni, jak po americkým bombardování, tak by bylo o čem mluvit, co oslavovat, ale takhle je to TRAPAS!

---

Re: Luboš

Autor: Luboš Datum: 14. 08. 19:03

Co vím o Americe je to, že:

1. původní obyvatelstvo vyvraždili

2. jako jediná země použila proti druhé zemi 2x atom. bombu

3. Vietnam

4. v 60. a 70. letech občanské bouře a národní garda střílí do vlastních občanů

5. přepadení zemí jako je Grenada.... 5 vojáků na jednoho obyvatele

6. rozbombardováni Jugoslávie, 10 tisíc lidských životů (Jugoslávie byla jedna z mála zemí Varšavské smlouvy, která se postavila proti ruské okupaci naší země v 68. roce)

7. Afghánistán a Irák

8. Kdo bude další? Kuba, Korea nebo snad my?

Nevím, kolik Ti je, ale možná by bylo dobře se podívat do historie USA. Pochopitelně, že tam žijí poctiví a dobří lidé, ale je jich málo a přes hamburger si nechají nakecat, že je ohrožuje Lichtenštejnsko...

---

V SSSR žádné hurikány nebyly!

Autor: Anežka Říďová Datum: 15. 08. 13:34

A pracující lid USA pod vedením komunistické strany USA vezme do ruky zbraně a konečně svrhne buržoazní vykořisťovatele, Amerika se nebude muset bát hurikánu ani jiných pohrom. Kapitalisté přírodu ničí, komunisté přírodu ovládají. Jedině komunistická strana vyzbrojena neomylným učením Marxe a Lenina může poručit větru a dešti!

---

A tak jsem si to všechno přečetl a bylo mi najednou hezky u srdce. Jsem rád, že jsem doma tady, uprostřed země zpustošené hurikánem, že patřím sem a ne do české kotliny mlékem a strdím údajně oplývající. Je pravdou, že je pět dnů po hurikánu a ještě jsou tu tisíce lidí, kteří pořád nemají elektřinu, vodu a že spousta podniků, obchodů a úřadů ještě nefunguje. Nefungující obchody, podniky a úřady (možná i nefungující vodu a elektřinu) mají v Česku taky. Tady to ovšem do týdne bude všechno opravené a běhat jako po drátku. Kdy to bude běhat jako po drátku v Česku?



Zpátky